Domaća natjecanja

Otvoreno prvenstvo Zagreba popraćeno nizom dobrih rezultata, briljantni Kovačić na 400m

Velika utrka i pobjeda Matea Kovačića Foto: AK Agram Velika utrka i pobjeda Matea Kovačića

Ne baš idealni vremenski uvjeti koji su se manifestirali preko kiše i niske temperature (za ovo dobra), nisu spriječili dio naših atletičara u dobrim nastupima kao najavu za nastavak sezone na otvorenom.

Nakon dvorane, zagrebačko prvenstvo proširilo se i na ovaj otvoreni dio što su atletičari i atletičarke znali prepoznati s obzirom na dobar odaziv.

Kovačić za pamćenje na 400m, dobra izdanja Čukmana i Topića na 200m

Navedeno vrijedi i za nas, pogotovo u disciplini 200m. Trčalo se u čak 6 skupina, a sve vam govori činjenica kako je 2. skupina bila isključivo Agramerska, sedmero naših članova! Nastupali su Mario Gostrec, Antonio Martinelli, Lorvo Vlahović, Gordan Beljić, Noel Bagić, Marko Brečić i Mihael Jurčić kao najbrži pojedinac ove skupine s istrčanih 23.71 što je vrijedilo 19. mjesta.

U trećoj skupini trčali su Edin Mešić, Filip Orlović i Jakov Raguž. Edin je bio najbolji s 23.34 (sveukupno 15. mjesto) dok su sporiji bili Filip i Jakov s istrčanih 23.76 odnosno 24.40. 

Već brže utrke uslijedile su u četvrtoj skupini koja je također protekla u tonu Agramovih trkača. U duelu su se našli Hrvoje Čukman i Zvonimir Topić koji je na koncu ovaj puta pripao Hrvoju, ali su definitivno obojica povukli jedan drugoga do što boljeg rezultata.

Interesantno, Hrvoje je prvi puta službeno nastupao u ovoj disciplini i u svom 'dvjestometraškom' debiju koji će pamtiti po rezultatu 22.43, a Zvone će pamtiti po prvoj utrci u životu koju je otišao ispod 23 sekunde, točnije 22.62 što je naspram prijašnjeg osobnog rekorda 23.24 značajno poboljšanje. Njima su pripala sveukupno 6. i 7. mjesto. 

Hrvoje Čukman i Zvonimir Topić

Nešto kasnije od ove discipline trčalo se 400m gdje su također 'padali' osobni rekordi. Oduševio je Mateo Kovačić koji je od prvog metra povukao jednu strahovitu jaku utrku i to mu se na kraju itekako isplatilo s obzirom da je u cilj ušao kao pobjednik s rezultatom 47.14! Hrabro od početka do kraja, formula je to kojom se uvijek ostvaruju veliki rezultati i velike pobjede kao danas!

Popravio je svoj prošlogodišnji osobni rekord (47.57) za 43 stotinke i tako nastavio ono što je najavio u startu sezone, a to je da će iz utrke u utrku biti sve brži i brži. Podsjećamo, u dvorani je trčao 49.28, zatim na Zimskom prvenstvu Hrvatske 48.85 i zadnji nastup prije ovog bio je na Mitingu otvorenja sezone (47.67). Sjajan niz je nastavio i ovdje, a mi mu želimo isto i u idućim utrkama.

Franu Topolu pripala je pobjeda u njegovoj skupini i sveukupno 12. mjesto uz novi osobni rekord, prvi puta ispod 51 sekundu, tj. 50.85. Najbolji rezultat u svojoj karijeri istrčao je Antonio Kovačić, brže od 52 sekunde (51.77), a točno toliko istrčao je iskusniji Juraj Kralj. Vrijedilo je to 16. odnosno 17. mjesta. Uz njih su trčali još Noel Bagić (54.90 - 23. mjesto) i Ivan Đureković (56.73 - 25. mjesto).

Pavelić pobjednik na 1500m, Ćosić drugoplasirani na hodanju

Na 1500m do pobjede je stigao Antun Pavelić s rezultatom 4:02,57 što je u ovom trenutku i najbolji rezultat sezone u Hrvatskoj. Naravno to će se još mijenjati, ali isto tako bi mogli vidjeti Antuna u još bržim utrkama od ove. U posljednje vrijeme malo je imao problema s nekoliko sitnih ozljeda, ali kad to ostavi skroz iza sebe sigurno ćemo vidjeti još bolje rezultate i u ostalim disciplinama.

Ovdje je trčao i Filip Svalina, šestoplasirani s 4:10,63, koji tako nastavlja s nizom dobrih nastupa u ovoj disciplini.

Najbrži naš pojedinac na duplo bržoj dionici bio je povratnik nakon ozljede Julijan Kralj koji je za to vrijeme osvajao medalje i na hodanjima, a sad se vratio trčanju i prvu utrku vani završio za 9:32,24 (9. mjesto), a blizu njega bio je Vedran Muhar s 9:37,73 (10. mjesto). Domagoj Jakopović je bio 12. s 9:48,45. Nastupali su još Danijel Zečević (15. mjesto - 10:12,34) i Tomislav Paćin (11:46,40).

Na hodačkoj utrci na 3.000 metara gledali smo dinamično i u muškoj konkurenciji do kraja neizvjesno nadmetanje, u kojem su naši mladi članovi postigli odlične rezultate. Junior Mateo Ćosić osvojio je drugu poziciju rezultatom 15:13,42, a tri godine mlađi Jurica Stanko četvrtu s vrlo malim zaostatkom (15:14,26). Mateo je svoj osobni rekord (iz 2012. godine) popravio za 39 sekundi, a Jurica najbolji rezultat postignut prije na državnom prvenstvu prije tri tjedna za čak 92 sekunde te na lijep način obilježio svoj 16. rođendan!

Kolarević za centimetar bolji od osobnog rekorda

Ivan Sindičić na skoku u dalj nastavio je tamo gdje je stao u dvorani. To bi značilo da je poboljšao osobni rekord na otvorenom, a izjednačio apsolutni odnosno ovogodišnji dvoranski (6.48). Taj skok vidjeli smo u drugoj seriji, a u ostalima je pokušavao još bolje i ovaj puta prestupao, ali sigurno je ostalo prostora za još bolje skokove. Pogotovo vrijedi zadnje izrečeno za Antu Zuanovića koji je također za skoro metar popravio osobni rekord vani (davno je skakao dalj prošli puta), ali sigurno da može dalje od 6.21. Osvojili su 5. i 6. mjesto.

Vis nije bio posebice inspirativan što je doduše s obzirom na ne baš sjajne uvjete i možda pomalo očekivan rasplet. Paolo Lazarić i Dominik Grdanjski podijelili su 5. mjesto s preskočenih 195, danas na 199 nije išlo dalje. 

U bacanju kugle Demir Kolarević popravio je osobni za jedan centimetar bacivši ju 17.78 i tako osvojio 2. mjesto. Posljednjih tjedana malo je imao problema s ozljedom pa je ovaj rezultat i dobar, a bude li sve u redu, hitac preko 18 metara kad tad će doći. Od 5. do 8. mjesta poredali su se Arijan Islami (12.76), Jurica Pranić (12.03), Sebastijan Hleb (11.41) i Karlo Petković (10.64). 

Karlo je zato bio dobar u bacanju koplja, njegovih 52.90 iz posljednje serije vrijedilo je 4. mjesta. Uz njega je još bacao Jurica, u drugoj seriji je najdalje bacio (45.74) i tako se plasirao na 6. mjesto.

Na kraju su nastupale naše štafete na 4x100m u različitim miješanim sastavima. Agram I činili su Jakov Raguž, Edin Mešić, Fran Topol i Zvonimir Topić, a Agram II Filip Orlović, Marko Brečić, Noel Bagić i Mihael Jurčić. Prva štafeta je bila drugoplasirana u vremenu 44.81, a druga trećeplasirana s 45.38. Lijepo su iskoristili potencijalni izostanak ostalih štafeta i 'pokupili' nekoliko nagrada.

Matošević pobjednica na 5000m, Renić najbrža na hodanju 3000m

Na 100m su Rafaela Ivanović i Katarina Vuco s 14.34 i 14.43 zauzele 14. i 15. mjesto. Anamarija Petters bila je naša najbrža trkačica na 400m, istrčala je dionicu za 57.78, a prvi puta ovdje trčala je i Nikolina Hrelec te u debiju stigla do 58.21 i 5. mjesta. Kroz utrke vjerujemo da to može biti još samo bolje i brže. Josipa Anđelović je istrčala 1:09,48 i bila 13.

Čak pet djevojki imali smo na 400m prepone, poredane na kraju od 4. do 8. mjesta. Najbrža od naših bila je Josipa Livaković s 1:07,81, pa slijede Paula Tumir (1:11,19), Ana Marija Kisegi (1:11,53), Ema Glas (1:11,90) i Ariana Baronica (1:19,00). Izuzevši Josipu, bili su ovi premijerni nastupi naših cura i u idućim nastupima bit će još lakše.

Seniorke su trčale za njih neobičnih 2000m zapreke, a među njima bila je petoplasirana Iva Čutura s 9:40,04. Na motki je malo neugodno iznenađenje bilo neuspjelo preskakanje Lare Juriše na prvoj visini od 3 metra čime je ostala bez rezultat. No ako se moralo dogoditi, bolje da se dogodilo sad nego poslije.

Disk su bacale Laura Štefanac, Barbara Geld i Marinka Pelivan. Laura je najdalje bacila u posljednjoj seriji, 35.28 vrijedilo je 4. mjesta. Blizu je bila šestoplasirana Barbara s 34.20, dok je desetoplasirana Marinka u prvom nastupu ovdje dobacila do 15.04.

Njih dvije smo ranije još pratili na kladivu, Barbara je u trećoj seriji bacila konačnih 37.17, a Marinka 25.33.

Na 5000m pobjednica je bila povratnica nakon ozljede, Matea Matošević, u vremenu 18:00,98. Dobar rezultat ostvarila je Ljiljana Ćulibrk kao drugoplasirana s 18:18,08, a na postolju im se pridružila Nika Rakić s 20:22,58. Niz Agramerki nastavlja četvrtoplasirana Petra Jakopović (21:17,82) i završava petoplasirana Karla Demir (23:54,15). Interesantno, ovdje su nastupile samo članice iz našeg kluba.

5000m žene

U hodanju 3000m je Ivana Renić ostvarila pobjedu uz prolazak ciljem za 15:44,59 i povratak brzini sportskog hodanja kojom je prije dvije godine osigurala nastup na svjetskom mlađejuniorskom prvenstvu. Drugu poziciju osvojila je Antonela Golobić (16:21,26), što je više nego dobar nastup, s obzirom na to da se ovaj tjedan borila s virzom.

Četvrta je bila Klara Marić s 18:33,30, uz tempo hodanja po kilometru čak 44 sekunde brži nego na državnom prvenstvu na nešto dužoj distanci (5.000 metara)! Petu poziciju ostvarila je Jelena Hrga, najmlađa u utri hodanja danas, a njenih 19:43,75 za znatnih 20 sekundi je brže od nastupa na 3.000 metara u dvorani ove zime u Budimpešti.

Čestitamo svim našim članovima i članicama na danas postignutim rezultatima!

  • Natjecanje: Otvoreno prvenstvo Zagreba
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 16.5.2015.
Ocijeni sadržaj
(1 Glasaj)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook