Domaća natjecanja

Nastavak 'probijanja' magičnih granica: Osvojen 7. uzastopni naslov pobjednika juniorskog Kupa Hrvatske!

Dio ekipe na ceremoniji proglašenja najboljih ekipa Foto: AK Agram Dio ekipe na ceremoniji proglašenja najboljih ekipa

Još ljepši dan dočekao nas je u nedjelju, kako vremenski, tako i rezultatski gdje je postignuto/potvrđeno više normi, ali i kvalitetnih rezultata.

No kako natjecanje nosi naziv Kupa Hrvatske za juniore i juniorke, red je da prvo istaknemo nove velike uspjehe u tom polju. Nakon prošle godine kada smo prvi puta u povijesti ovog natjecanja osvojili ga 6 puta zaredom, sada je ta granica probijena s novim osvojenim naslovom! 

Naši juniori su osvojili velikih 536 bodova, AK Kvarner je 2. sa 187 bodova i trofej za 3. mjesto pripao je AK Dinamo-Zrinjevac (171 bod). Juniorke su po uzoru na svoje kolege također stigli do slavlja osvojivši 416 bodova, Dinamo je bio 2. (310) i AK Slavonija-Žito 3. (148).

U konačnici, sveukupni zbroj daje nam potvrdu naše uvjerljive pobjede s čak 952 bodova! Nije kao prije dvije godine kada se probila granica od 1000 bodova, ali je bolje naspram prošle godine kada se osvojilo 928,5 bodova. Sve u svemu, izuzetno smo ponosni na nastavak kontinuiteta, a ovo je ipak i svojevrsna 'kruna' jednog dijela juniorske generacije koje nećemo gledati iduće godine s obzirom na to da su u zadnjoj godini staža. AK Dinamo-Zrinjevac je 2. s osvojenih 310 bodova i AK Slavonija-Žito uzima 3. mjesto s 148 bodova.

Zuanović nastavio pobjedama na troskoku

Prva disciplina dana bila je ona u bacanju kladiva gdje su se naši poredali od 2. do 5. mjesta s hicima 47.60 (Roko Malenica), 47.16 (Josip Miloš), 46.29 (Ivan Blažević) i 45.20 (Tomislav Blekić). Njima se još pridružio i osmoplasirani Viktor Veić (23.15) tako da se tu sve skupa osvojilo 43 bodova!

Na koplju je najbolji hitac imala Laura Štefanac, 36.62 bilo je za 5. mjesto, a na listu osvajača upisala se i Patricija Jukić hicem od 28.94 za 12. mjesto. Bacale su još Lana Mačković i Karla Kovačić za 14/16. mjesto. 

Karla je zato bodove osvojila na skoku u vis kao desetoplasirana, a tu poziciju podijelila je s mlađom Paulom Herceg. Imale su isti slijed visina i završile s uspješnih 150cm. Ispod njih bile su Ana Kardum (145cm - 12. mjesto) i za plasman slabija Glorija Markušić sa 135cm. Očekivano je tu najbolja bila rutinerka Ema Glas koja je sa preskočenih 155cm (iz prvog) zaslužila 6. mjesto. 

Ante Zuanović potvrdio je dobru formu na troskoku, iako nije bio posebno inspiriran, pobjeda mu nije izmakla i ostvario ju je skočivši 14.44 u 5. seriji. Idući naš najbolji troskokaš bio je Filip Mrčić sa skokom od 13.58 i 5. mjestom. Nakon njega poredali su se Jakov Raguž, Bruno Penezić i Ivan Sindičić od 7. do 9. mjesta i krug od šestorice zaključuje Karlo Blažević na 12. mjestu (11.63).

Ante Zuanović

Ovdje smo iskoristili mogućnost u kojoj sportaš III. kategorije ne ulazi u limit od pet natjecatelja po disciplini i dečki su također prikupili dobru bodovnu količinu.

Dodatni rast naša prednost doživjela je nakon 3000m hodanja, kako kod juniora tako kod juniorki. Naše hodače predvodio je Bruno Rožman (14:59,80) kojeg su slijedili Jurica Stanko i Krešimir Hartl na 2. i 3. pozicijama, a uspješno su utrke završili i Ivan Gašpar te Mateo Jurišić na 6. i 7. mjestima.

Kod juniorki imali smo jednu manje, ali još bolje plasmane. Petra Štefanović odnijela je pobjedu odhodavši za 18:55,54 zatim Klara Krenek odmah do nje (18:55,70), a vodeći trio zaključuje Bruna Janček vremenom 19:47,28. Mia Pecina-Zorko bila je petoplasirana vremenom 20:03,26.

Rijetko se događa, ali moguće je - na motki je Antonio Frančić osvojio pola boda (0,5) sa skokom od 2 metra. 

Haber putem Grosseta na preponama, Čukman također potvrdio

U prvoj trkačkoj disciplini dana pratili smo juniorke na 400m prepone i Wandu Haber koja je u ovoj disciplini uspjela nadmašiti normu za Europsko juniorsko prvenstvo od 1:01,40 istrčavši 1:01,25! Za osobu s ne previše preponaškog iskustva viđen je novi napredak, a uostalom, ne može baš svatko ispuniti tu normu. Eto, i u slučaju da ne uspije ove godine potvrditi 400m, ista dionica s preponama je sigurna. 

Wanda Haber

Očekivano je to bilo više nego dostatno za uvjerljivu pobjedu, a iduća Agramerka nakon nje bila je Leonarda Farkaš na 6. mjestu (1:06,90). Izabela Grandi zauzela je 8. poziciju vremenom 1:11,90, a odmah iza nje slijede Marta Ivkić i Lea Babić na 9. i 10. mjestima.

Wandu smo kasnije pratili i na skoku u dalj gdje je sa skokom od 5.52 bila drugoplasirana, a čak nije ni išla svih 6 pokušaja s obzirom na to da je ova disciplina uslijedila nakon prepona. No, na višeboju smo vidjeli da može, sada je to samo potvrdila. Nakon malo indisponiranijeg izdanja na mitingu, Rea Vusić vratila se većim daljinama, a to nam je potvrda skok od 5.40 za 5. mjesto. Marta Bošnjak imala je nastup sličan onom s kadetskog ekipnog PH, njezinih 5.23 vrijedilo je 9. mjesta. Osim njih, skakale su i Lara Jednačak (5.09) te Marta Ivkić (5.05). 

Hrvoje Čukman je nakon jučerašnje potvrde norme 400m dodao još jednu i to onu na preponama! Odlično je otvorio sezonu istrčavši 52.68 u solo utrci i tako pokazao da je na dobrom putu za iduće utrke.

Ove godine smo ovdje imali još preponaša, idući je bio šestoplasirani Karlo Blažević u jednom vrlo dobrom debiju za njega (1:01,57). Lovro Obajdin također ide u kategoriju "prvi put", njegovih 1:02,50 donijelo nam je 8. mjesto dok su se u listu osvajača bodova upisali i Antonio Frančić (1:03,63 - 10. mjesto) te Dorian Smoljan (1:10,08 - 12. mjesto).

Vjetar je ipak bio malo prejak za pobjednike Penezić i Filipović

Vjetar je bio posebno sklon trkačima na 200m, pomalo i nekarakteristično za stadion uz Savu. Bruno Penezić očekivano je predvodio naše sprintere istrčavši dionicu za točno 22 sekunde jedini peh je izmjerenih +2.3 vjetar u leđa koji će taj rezultat svrstati u posebnu rubriku, ali dobar rezultat za podizanje samopouzdanja i potvrde sprinterske vrijednosti u juniorskoj konkurenciji.

Bruno Penezić

Isto vrijedi i za četvrtoplasiranog Antonija Kovačića i 22.70 dok je zato Jakov Raguž kao sveukupno 7. s novim osobnim rekordom 22.94 imao više sreće radi izmjerenih +0.9 u leđa, ali prilike treba iskoristiti i Jakov je zaslužio to. Filip Orlović 'preživio' je ovu utrku, više u smislu psihološke naravi, 22.97 mu/nam je donijelo 9. mjesto, a iskustvo je skupljao Luka Dubajić s 23.61 za 19. mjesto.

Ono što je Penezić kod juniora, to je Dora Filipović kod juniorki, njezinih 24.77 bilo je više nego dostatno za uvjerljivu pobjedu, nažalost ni njoj vjetar nije bio naklonjen, +2.1 je izmjereno. No sve skupine su bile popraćene time, trkačice su to trebale i mogle iskoristiti. U kategoriju takvih ide petoplasirana Karla Puljko rezultatom 25.47. Eva Mačković je istrčala 26.03 za 7. mjesto te pokazala kako se vrlo dobro nosi sa starijom i bržom konkurencijom. Nastup je ubilježila i Mia Major, 28.18 za 17. mjesto. 

Najbolje od naših disk je bacio Luka Medvidović i to u posljednjoj seriji kada je izmjereno 39.84 čime je zaslužio 4. mjesto. Josip Miloš završio je nastup kao šestoplasirani (37.55) nakon čega slijedi Viktor Veić (35.05) na 7. mjestu. Bacali su još i Ivan Blažević i Tomislav Blekić, pripalo im je 13. odnosno 16. mjesto.

Za to vrijeme kugla se bacala kod juniorki. Očekivano je najdalje od naših bacila Laura Štefanac s 11.55 i 3. mjestom. Lucija Leko je najdalje ovaj puta bacila 9.40, a nastupale su još i Nada Cindrić (8.96), Ema Zoia Kostelac (8.86) i Lea Vekić (7.36). 

Bloudek preuzeo titulu najbržeg hrv. jun. trkača tisućljeća u spektaklu na 800m

Spektakularnu utrku na 800m pružili su nam Marino Bloudek i Sven Cepuš, a u njoj je posebice profitirao Marino istrčavši novi juniorski rezultat tisućljeća, što se Hrvatske tiče. Do sada je Sven bio jedini ispod 1:50,00, ali od danas je i Marino tu s još brži 1:49,18! Sjajno, sjajno vrijeme vrijedno respekta i naravno, pobjede, a Svenu je pripalo 2. vremenom 1:50,93. 

Sven Cepuš i Marino Bloudek

Do prvih bodova došao je i Zvonimir Ćurić utrkom od 2:17,96 za 11. mjesto. Kod juniorki to je jedino uspjelo Eli Pevec u utrci s 2:23,89 dok su Klaudia Dešić (2:29,06) i Diana Bizjak (2:34,90) bile 16. i 19.

Zlatko Kožuhar imao je ponešto zahtjevniji zadatak naspram 5000m, ali i on je ovih 3000m pokazao da je s razlogom imao ulogu favorita koju je opravdao istrčavši 8:58,07. Oslonio se na završnicu i svoj dobar finiš što se pokazalo ispravnom i pametnom taktikom za pobjedu. Nikola Klarić je zauzeo 4. mjesto vremenom 9:16,05, a bodove su osvajali i Ivan Vukančić (10:28,48 - 9. mjesto) i Josip Josipović (10:47,40 - 12. mjesto). 

Kod juniorki najbrža kao sveukupno drugoplasirana bila je Katarina Vukančić vremenom 10:20,07, a Tina Šmid je s 10:42,29 zadržala 3. mjesto. Svoju zadaću uspješno su ispunile Maja Zečević (12:48,44 - 7. mjesto) i Laura Kutlić (13:22,84 - 9. mjesto).

Na 3000m zapreke bilo je ponešto problema s natjecateljima u pripremi, a na kraju je i Filip Svalina morao odjaviti svoj nastup raditi novonastalih problema. Glavni teret podnio je Andrija Palička istrčavši 10:46,54 za 5. mjesto, Fran Bušić osvaja 8. mjesto (11:35,70), a Ian Horvat 10. mjesto (11:55,79). 

Pobjeda kod juniorki već je bila i ranije osigurana, ali štafete uvijek dodatno 'zaslade' pobjedu. Ujedno je i Agram 1 (Leonarda Farkaš, Wanda Haber, Karla Puljko i Dora Filipović) bio jedini sastav djevojki ispod 4 minute vremenom 3:59,61 i tako apsolutno zasluženo pobijedio! Za dodatne bodove pobrinuo se Agram 2 sastavom Paula Herceg, Eli Pevec, Ariana Baronica i Katarina Vukančić

Štafete juniora smo po običaju malo 'miješali' tako da smo u Agramu 1 dobili Antonija Frančića, Marina Bloudeka, Svena Cepuša i Antonija Kovačića koji su na kraju i pobijedili rezultatom 3:23,52! Četvrtoplasirani bio je Agram 2 (Filip Orlović, Zlatko Kožuhar, Lovro Obajdin i Hrvoje Čukman) vremenom 3:30,42.

Sve čestitke idu našoj ekipi i trenerima koji su kao i svake godine, uložili puno truda i energije u ovo natjecanje, kako u organizacijskom, tako u natjecateljskom smislu! Na kraju je ishod pobjednički, ono što ovi juniori i juniorke (te mlađi unutar te kategorije) i zaslužuju!

Bravo za 'sedmicu' i veselimo se novim uspjesima!

  • Natjecanje: Kup Hrvatske za juniore i juniorke
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 20. i 21.5.2017.
Ocijeni sadržaj
(1 Glasaj)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook