Međunarodna natjecanja

Matošević, Grdenić, Hrelec i Josipović uoči EP u krosu

Nikolina Hrelec, Goran Grdenić (gore), Matea Matošević i Jure Josipović (dolje) Foto: Mario Dobša Nikolina Hrelec, Goran Grdenić (gore), Matea Matošević i Jure Josipović (dolje)

Dva dana (i manje) dijeli nas do početka 20. po redu izdanja Europskog prvenstva u krosu. Predviđen je nastup 9 hrvatskih reprezentativaca od čega čak 4 njih dolazi iz našeg kluba, i to su svakako dobri razlozi da i mi i vi damo ovakvom jednom natjecanju dodatnu pozornost i pažnju.

Matea Matošević, Goran Grdenić, Nikolina Hrelec i Jure Josipović prije odlaska u Beograd podijelili su s nama dio svojih razmišljanja.

Matea Matošević treći put na jednom od svojih najdražih natjecanja

Dvoranska sezona za Mateu je odlično počela, završila ju je s novim osobnim rekordom na 1500m (4:22,81) uz dvoranske seniorske naslove, a nedugo zatim nažalost uslijedila je ozljeda koja ju je s terena udaljila otprilike 3 mjeseca.

Nerado se prisjeća toga, ali izvlači i neke pozitivne strane iz cijele te priče: "Da, dobro sam započela sezonu, a onda se pojavila ta ozljeda. No u tom razdoblju sam dosta ojačala prakticirajući neke druge sportske aktivnosti koje nisu smetale mojoj ozljedi (rolanje, plivanje). Povratak je uslijedio tjedan dana prije seniorskog prvenstva Hrvatske gdje sam osvojila dva srebra što mi je dalo dosta motiva da se pripremim za drugi dio sezone."

Nastavit će: "Ubrzo nakon toga postavila sam novi rekord Puntijarke (29:13), osobni rekord na 1500m (4:26,07 na otvorenom) i tako dolazimo do prvenstva Hrvatske u krosu gdje sam novim zlatom izborila nastup na meni jednom od najdražih natjecanja."

Matea iza sebe ima već dva Europska prvenstva i smatra kako će joj to pomoći u pripremi uoči novog nastupa: "Iskustva s prošlih natjecanja puno mi znače. Prošla godina mi i nije ostala u najboljem mogućem sjećanju (nap. problemi sa šprintericama), ali zato ću ove godine obratiti pozornost na neke detalje."

Treme i negativne nervoze neće biti: "Veselim se nedjelji, ne opterećujem se previše plasmanom, dobro sam trenirala i sve je moguće."

Za kraj je rekla: "Iskoristila bi priliku i zahvalila se treneru Mladenu Kataliniću, direktorici Ljiljani Ćulibrk, svojim kolegama iz kluba, posebice Bruni Erentu i Juraju Kralju, najboljoj fizioterapeutkinji Nikolini, doktoru Saši Jankoviću, sponzoru Adidas te naravno svojoj obitelji i dečku koji su mi velika podrška."

S takvom podrškom definitivno možemo očekivati novi dobar Matejin nastup.

Goran Grdenić debitira u seniorskoj konkurenciji

Nakon prijašnja dva nastupa u mlađeseniorskoj konkurenciji (do 23 godine) na Europskim prvenstvima u Velenju (2011.) i Budimpešti (2012.), Gorana očekuje prvi seniorski nastup i "teži zalogaj" nego ranije :

"Nisam više mlađi senior i siguran sam kako me očekuje nastup u još jačoj i boljoj konkurenciji. Dat ću sve od sebe kako bi dobio što više seniora i izbjegao poziciju na začelju."

Spomenuli smo u redu iznad njegova dva nastupa u mlađeseniorskoj konkurenciji na koje se kratko osvrnuo: "Nikad neću zaboraviti svoj prvi nastup prije dvije godine, bio je to poseban i lijep doživljaj za mene."

Nešto manje ljepša sjećanja ima na prošlogodišnje izdanje: "Nije mi snijeg baš ostao u lijepom sjećanju, volio bih da ove godine ipak izbjegnem trčanje na takvoj podlozi."

Iza Gorana je jedna uistinu lijepa sezona gdje je u više disciplina postavio svoje nova najbrža vremena: "Sezonom sam zadovoljan, posebice radi osobnih rekorda na 3000m i 5000m."

Nadamo se kako će zadovoljstva biti nakon završene utrke, seniori će zaključiti natjecanje, utrka počinje u 14:09.

Drugo ovosezonsko europsko prvenstvo za Nikolinu Hrelec

Sredinom 7. mjeseca nastupala je na Europskom prvenstvu za juniore i juniorke u disciplini 3000m zapreke gdje je sa svojim nastupom završila u kvalifikacijama, a u nedjelju će također trčati u konkurenciji juniorki.

Prva kreće od naših s obzirom na to da je utrka juniorki upravo prva na programu natjecanja (10h), a dužina koju treba istrčati je 4km.

Nikolina je posljednje dvije godine juniorska prvakinja Hrvatske u krosu, a naspram prošle godine bogatija je za jedno iskustvo više s obzirom na to kako je već nastupala prošle godine na Europskom prvenstvu u Budimpešti, tada je zauzela 78. mjesto s 15:49. Vidjet ćemo kako će nastupiti ove godine, a prije odlaska Nikolina se osvrnula na svoju atletsku 2013. godinu i koliko joj znači prošlogodišnji nastup:

"Iza mene je dobra sezona, moglo je i uvijek može bolje, ali generalno sam zadovoljna. Nastup od prošle godine će mi pomoći uoči nove juniorske utrke jer iza sebe sad imam više iskustva u trčanju u kros uvjetima."

Za kraj je ostalo pitanje podloge koja ipak neće biti snježna kao prošle godine, ali ona se time ne zamara previše: "Svejedno mi je, treniramo u svim mogućim uvjetima pa samim time i podlogama, sve mi odgovara."

Jure Josipović - drugi put na EP u krosu

Nakon juniorki na start u 10:43 će juniori, a među njima na startu očekujemo Juru Josipovića. Očekuje ga dvostruko duža dionica od one koje je trčao u Donecku na Svjetskom prvenstvu za mlađe juniore i juniorke, u Beogradu će on i ostali juniori trčati 6km.

Prošle godine je na krosu osvojio naslov prvaka Hrvatske u konkurenciji mlađih juniora, a ove godine ga je 'nadogradio' i osvojio zlato u konkurenciji starijih juniora. U juniorsku utrku ne ulazi kao 'golobradi mladić' bez iskustva, Jure je prošle godine u istoj konkurenciji bio drugi najbolji hrvatski junior nakon Dine Bošnjaka osvojivši 64. mjesto s vremenom 19:58.

Prema vlastitim riječima, jedva čeka svoj drugi nastup na Europskom prvenstvu u krosu: "Trčanje na kros natjecanjima mi je uvijek uzbudljivo jer se praktički nikad ne susrećete s istom stazom. Svaka utrka je zapravo jedna nova i drugačija priča, zato se i veselim svom novom nastupu na europskom prvenstvu."

Nije zaboravio spomenuti kako osim pojedinačnog nastupa postoji i mogućnost ostvarenja dobrog ekipnog nastupa (uz njega će trčati Bošnjak, Malić i Srša): "Osim dobrog pojedinačnog nastupa, vjerujem i u dobar ekipni nastup, svi mi trčali smo i prošle godine, iskustvo bi nam trebalo pomoći."

No za njega ključ dobrog nastupa leži u jednoj stvari: "Najbitnije je ući hrabro u utrku, bez kompromisa." 

Upravo mu takvu utrku i želimo.

Sretno svima!

  • Natjecanje: Europsko prvenstvo u krosu
  • Mjesto: Beograd (SRB)
  • Datum: 8.12.2013.
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook