Međunarodna natjecanja

Dora Filipović briljantnom utrkom do norme za juniorsko SP na 400m, Penezić ponovno istrčao hrvatski kadetski rekord na 200m

Prvi puta ispod 55 sekundi - Dora Filipović Foto: AK Agram Prvi puta ispod 55 sekundi - Dora Filipović

Slovenj Gradec je ugostio najbolje juniore iz Hrvatske, Slovenije, Češke, Slovačke i Mađarske na međunarodnom juniorskom susretu, a neosporivo prvo ime današnjeg natjecanja je sjajna Dora Filipović!

Treća najbrža hrvatska mlađa juniorka ovog tisućljeća na 400m  - Dora Filipović

Gledali smo Doru u nikad boljem izdanju, od prvog metra je krenulo odlučno, brzo, samouvjereno i hrabro!. To je pristup i stav za koji kada zadržite svih 400m morate biti nagrađeni. Ciljem je prošla kao drugoplasirana, a semafor je pokazao odličnih 54.56!

Dugo netko iz Hrvatske nije bio ovako brz, prije više od 4 godine je naša Romana Tea Kirinić trčala 54.07, a još ranije tu je naravno najbrža Danijela Grgić. No osim njih dvije nitko u ovom tisućljeću nije bio brz kao Dora danas i to je samo jedna dodatna potvrda kvalitete koju ona očigledno posjeduje.

Biti treća najbrža mlađa juniorka na 400m u povijesti Hrvatske u ovom novom mileniju (s istrčanim vremenom bržim od 55 sekundi), vjerujte - velika je stvar.

Pritom smo sigurni da najbolje od nje još nismo vidjeli te kako nas čekaju još neke nove njezine odlične utrke kao ova danas. Tko zna, možda baš uskoro u Eugeneu na Svjetskom juniorskom prvenstvu. Pritom nipošto ne treba stvarati nepotreban pritisak s obzirom na to da pravo nastupa u juniorskoj konkurenciji ima još iduće četiri godine. Pohvale za sve postignutom već sada na polovici ove sezone, ali idemo dalje biti još bolji i brži!

Kovačić i Petters pokazali najviše u svojoj konkurenciji

U muškoj konkurenciji u dresu reprezentacije dobro je nastupao Mateo Kovačić koji je istrčavši vrijeme na razini ovosezonskih najboljih rezultata (48.03) i tako je ciljem prošao kao prvoplasirani junior u ovoj disciplini. 

Današnjom utrkom je opravdao ulogu favorita, nije podlegao pritisku i od početka do kraja djelovao kao čovjek koji ide na 1. mjesto i zlatnu medalju. Nije to bilo sve od njega, kasnije je nastupao i u štafeti 4x400m.

Istu dionicu, ali s preponama trčao je Hrvoje Čukman i danas je s 54.94 sveukupno osvojio 4. mjesto i tako ostao na korak do medalje. Bila je ovo nešto sporija utrka naspram prošlotjedne u Varaždinu (54.05), presudilo je nekoliko tehničkih grešaka koje se događaju.

Želja je bila na mjestu, a za nešto više trebat će i više iskustva, istaknimo kako Hrvoje tek od ove sezone nastupa u ovoj disciplini, radi se o atletičaru u prvoj mlađejuniorskoj godini. Poput Matea, kasnije je trčao i na štafeti 4x400m.

Katarina Ivšac u ženskoj konkurenciji na istoj disciplini naprosto danas nije imala svoj dan, 1:07,30 i sveukupno 9. mjesto sigurno nije ono što ona može, ali svatko ima pravo na nešto slabiji dan, pogotovo ona.

Na 800m kao da smo gledali 'reprizu' otprije tjedan dana kada je Anamarija Petters trčala jednu solo-utrku jer upravo to smo gledali i danas. Sličan je i rezultat, 2:11,62, njime je ponovno uvjerljivo osvojeno 1. mjesto!

Može biti zadovoljna ostvarenim plasmanom, a sigurno će s vremenom biti manje zadovoljnija, ali zaista nije lako trčati samostalne utrke bez barem jedne konkurentice koja bi mogla barem malo 'povući' i natjerati ostatak skupine na brži ritam utrke.

Na 3000m zapreke drugi nastup za juniorsku reprezentaciju 'ubilježio' je Filip Svalina, a Vedran Muhar je u ovoj utrci debitirao i trčao prvu ovakvu međunarodnu utrku.

Filip je stigao u cilj kao šestoplasirani (10:45,91) dok je Vedran nedugo zatim završio utrku na 9. mjestu u vremenu 10:56,27. Vremenski uvjeti su bili naklonjeni sprinterima dok trkačima na duže staze današnji poprilično sunčani dan nije išao u prilog.

Kolarević i Islami dominirali u bacanju diska

Dobri nastupi su iza naših bacača Demira Kolarevića (disk i kugla) i Arijana Islamija (disk). Disk je ponudio potpunu dominaciju naših bacača u kojoj je Demir izašao kao uvjerljivi pobjednik bacivši vrlo dobro disk u pretposljednjoj seriji, suci su tada izmjerili 54.72! Uz to je bilo tu hitaca preko 50 metara, ali ovo je definitivno bilo najbolje što je ostvareno danas.

Odmah iza njega pozicionirao se Arijan s novim osobnim rekordom kod ove težinske sprave (1.75kg), također je najbolje bacio u 5. seriji (50.58) iako je i prije toga imao hitac od 50.46. Lijepo je za vidjeti kako je ponovno bacao preko 50 metara, ovu razinu konstantnosti "posljednji čovjek iza Bakua (OI kvalifikacije mladih)" sad treba i zadržati.

Na kugli je Demir nakon zlata i osvojenog 1. mjesta stigao do još jedne medalje, ovaj puta brončanog sjaja. Zaslužio je medalju bacivši 17.63 u prvoj seriji. Vidjeli smo jedan odličan hitac u nastavku natjecanja, ali ipak je to ostvareno uz prijestup i nadamo se kako idući put može ponoviti isto, ali bez prijestupa i "X"-a. Recimo u Americi na Svjetskom juniorskom prvenstvu gdje ćemo ga gledati u današnjim dvjema disciplinama. Nastavi li dvije godine mlađi Arijan u ovom ritmu napredovati, ne sumnjamo kako i njega čeka slična sudbina.

Na skoku u dalj u svom posljednjem nastupu prije nastupa na Svjetskom juniorskom prvenstvu Filip Pravdica osvojio je 2. mjesto skočivši 7.39. Današnje natjecanje je kroz nekoliko skokova ponudilo ponešto traženja i sigurnijih skokova, ali i takav je uspio ponovno ostvariti regularan rezultat na njegovoj razini u 2014. godini.

Ovosezonski nastupi tijekom ove sezone zaista su bili konstantni i nadamo se da će na SP za juniore zadržati koncentraciju i kvalitetu te pokušati skočiti što dalje i izboriti nastup u finalu (za početak).

Paolo Lazarić i Dominik Grdanjski predstavljali su Hrvatsku na skoku u vis. Dominik je ponovio prošlotjedni nastup na juniorskom prvenstvu Hrvatske i najviše je skočio 198cm (dioba 7. mjesto) dok je Paolo otišao nešto više od toga i zastao na 201cm. Zadnji pokušaj na 204cm bio je dobar, presudile su nijanse. Spomenutim rezultatom podijelio je 5. mjesto.

Penezić rekordno drugi puta u tjedan dana

Lara Juriša uspješno je preskakala 320, 330 i 340cm iz prvog pokušaja i na koncu 'zapela' na 350cm koje danas nije uspjela preskočiti. No nisu to bili loši pokušaji, a i najbitnije je da se Lara konsolidira i skače što više na spomenutim visinama jer vidjeli smo da tu visinu ima, zahvaljujući njoj pripao joj je juniorski naslov prvakinje Hrvatske. Na današnjem natjecanju sveukupno je bila 8.

Bruno Penezić je nakon mlađejuniorskog i juniorskog naslova na 200m zasluženo dobio priliku predstavljati Hrvatsku na ovom natjecanju, a valja istaknuti kako je Bruno ove godine bio najmlađi član naše juniorske reprezentacije, preciznije rečeno jedini kadet u ovom sastavu.

 

No on se nije time zadovoljio i bio slučajni prolaznik ovdje, iskoristio je ovu priliku kako bi u novoj utrci na 200m stigao do novog hrvatskog kadetskog rekorda! Prije tjedan dana istrčao je 22.42, a danas je bio brži za 3 stotinke! Uz to mu je pripalo 6. mjesto.

Uspješan Brunin dan zaključen je na 4x100m štafetama gdje je sudjelovao u postizanju novog mlađejuniorskog hrvatskog rekorda! Rijetko se događa da u jednom danu postignete dva nacionalna rekorda, pogotovo u različite dvije dobne kategorije.

Rekordnih 4x100m kod mlađih juniora, 'srušen' 13 godina star rekord

Na 4x100m složena je mlada, potentna štafeta bez ijednog starijeg juniora i to se pokazao kao ispravan potez i put u neku budućnost. Patrik Finek, Ivan Đukić, Bruno i Karlo Fabijan zajedno su istrčali 42.01 i tako postavili novi hrvatski mlađejuniorski rekord! 'Srušili' su prijašnjih 42.29, rekord star skoro 13 godina.

Brzo i efikasno uz pravovremene izmjene, to bi bio sukus zbivanja u ovoj disciplini. Ujedno je to napredak naspram 43.09 iz Slivena (Prvenstvo Balkana za mlađe juniore i juniorke) za više od jedne sekunde.

Dva naša člana trčala su štafetu 4x400m, Hrvoje Čukman i Mateo Kovačić kao dvije posljednje izmjene, a prije njih svoj doprinos su dali Mateo Parlov i Gabrijel Stojanović. Na kraju je postignut rezultat od 3:17,83, a konačni plasman bilo je 4. mjesto.

Čestitamo svim hrvatskim reprezentativcima na osvojenim medaljama, postignutim rezultatima i plasmanima te ostvarenim rekordima, bilo državnim ili osobnim. Jasno se može vidjeti tko je ozbiljno shvatio ovo natjecanje, tko nešto manje ozbiljnije, a mi možemo samo pohvaliti naše članove. Bravo!

  • Natjecanje: SLO-CRO-CZE-HUN-SVK - Juniori i juniorke
  • Mjesto: Slovenj Gradec (Slovenija)
  • Datum: 5.7.2014.
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook