Domaća natjecanja

Post nubila Phoebus: Više nego uvjerljivo vodeći kod juniorki i sveukupno, juniori također prvi

Nikolina Hrelec i ove godine na jednom velikom međunarodnom natjecanju Foto: Renato Branđolica Nikolina Hrelec i ove godine na jednom velikom međunarodnom natjecanju

U Zagrebu se održao prvi dan Kupa Hrvatske za juniore i juniorke te možemo biti izuzetno zadovoljni našim ekipnim rezultatima, a pojedinačno posebno treba istaknuti Nikolinu Hrelec, novu putnicu za Rieti gdje će se održati Europsko juniorsko prvenstvo!

Vremenski uvjeti i nisu bili najpovoljniji, bilo je relativno vjetrovito i prohladno, ali barem nije bilo kiše koja je padala tijekom današnjeg dana, ali ipak je prestala neposredno prije početka natjecanja.

Juniori su u vodstvu s osvojenih 169 bodova, što je zasad znatno više naspram drugoplasiranog Dinama-Zrinjevca (126) i Mladosti (106). Što tek možemo reći za juniorke koje su osvojile 261 bod, a drugoplasirani Dinamo-Zrinjevac ima 96 bodova. Ogromna razlika u svakom slučaju.

Sve nas to dovodi do sveukupnog zbroja od 430 bodova. Bez podcjenjivanja možemo reći kako je kod juniorki i u sveukupnom poretku jedna ruka već na pobjedničkom trofeju za Kup dok su i juniori u dobroj situaciji, ali drugi dan donosi još puno bodova i nema opuštanja.

Hrelec potvrdila rezultat na 3000m zapreke i ostvarila pravo nastupa u Rietiju

Već smo ranije u tekstu spomenuli Nikolinu Hrelec koja je svojim današnjim vrlo dobrim (solo) nastupom na 3000m zapreke zasluženo došla do norme za Europsko juniorsko prvenstvo istrčavši spomenutu dionicu za 10:51,91! Norma za Europsko juniorsko prvenstvo je 10:55,00. Današnji postignuti rezultat vrlo je blizu njezinog osobnog rekorda (10:49,46) čijem se 'rušenju' nadamo u idućim utrkama. Nje ni daleko juniorski rekord 10:44,22. 

Osim istrčane norme, Nikolina je ekipno ispunila sva očekivanja, uvjerljivo je pobijedila i osvojila 12 bodova, a 'žetvi' bodova pridružile su se i Stella Coumbassa (2. mjesto - 14:24,44), Iva Čutura (3. mjesto - 14:36,96) i Josipa Čičak (14:53,46). Sveukupno je naš kvartet osvojio čak 42 boda!

Natjecanje u trkačkim disciplinama kod juniorki su otvorile trkačice na 100m prepone gdje je bodove za nas osvojila Ema Glas s istrčanih 19.10, rezultat vrijedan sveukupnog 9. mjesta i 4 boda.

Petters se približila SP za mlađe juniore i juniorke i na 400m

Novi bodovi stigli su na istoj dionici, samo bez prepona. Najbrža od naših bila je Dora Filipović s 12.73 i osvojenim 8. mjestom (5 bodova). Nije to daleko od njezinog osobnog rekorda (12.60) kojeg je postigla ovaj tjedan u Puli. Trčale su još Nika Rakić (19. mjesto - 13.22) i Paula Tumir (31. mjesto - 13.68).

Na 400m nastupilo je čak šest naših trkačica (sve je u skladu s pravilima, kategorizirani sportaši ne pripadaju limitu od 5 natjecatelja po disciplini), radi se o Anamariji Petters, Katarini Ivšac, Ivi Mariji Sobočanec, Luciji Kosaber, Piji Ocvirk i Mariji Hartl. Najbrža je bila Anamarija koja je popravila svoj osobni rekord za skoro jednu sekundu i osvojila sveukupno 2. mjesto s istrčanih 57.79.

Rezultat koji je izuzetno blizu norme za mlađejuniorsko SP, podsjećamo, norma iznosi 57.60. Tako je Anamarija pokazala kako bi u budućim nastupima mogla istrčati i normu za 400m, a pritom i napravila odličnu najavu za njezin sutrašnji nastup na 800m. 

Katarina i Iva Marija su krenule zaista silovito, agresivno s velikom željom za novim osobnim rekordima, ali nisu uspjele izdržati do samog kraja utrke u tom naumu. No istrčani rezultati su ponovno ispod jedne minute, vrijedni dobrih plasmana. Katarina je osvojila 4. mjesto (59.62), a Iva 5. mjesto (59.77). Odmah iza Ive samo dvije stotinke sporija bila je Lucija Kosaber na 6. mjestu. 

Nakon njih kod Agramerki slijede osmoplasirana Pia s 1:01,25 i devetoplasirana Marija s 1:01,68. Kada se sve to zbroji, ponovno dolazimo do impresivne brojke od sveukupno osvojena 42 boda!

Srednje/duge pruge kao izvor ogromne bodovne zalihe

Na 1500m nije nedostajalo naših trkačica, nastupale su Josipa Livaković, Katarina Vukančić, Dorotea Lukačević, Ana Marija Kisegi i Lucija Šola. Ovim redoslijedom su i osvajale pozicije, najbrže su bile naše kadetkinje. Josipa je bila šestoplasirana (5:15,17) dok je Katarina istrčala 5:22,96 i zauzela 8. mjesto.

Nakon njih slijedi Dorotea koja inače češće nastupa na nešto bržim disciplinama, ali Kup je natjecanje koje ponekad traži prilagodbe, a Dorotea je odlično reagirala i završila utrku na 10. mjestu s 5:26,24. Nakon nje slijede Ana Marija (5:42,41) i Lucija (5:49,29).

Najveći broj bodova (44!) kod juniorki osvojen je na disciplini 5000m, a naše je predvodila i današnja pobjednica utrke, Ana Fortuna! Taktički je to bilo na visokom nivou i zasluženo je prva ciljem prošla u vremenu 20:05,31. Dora Hornik je iduća naša najbrža trkačica, istrčala je 20:16,09 i osvojila 2. mjesto. Nakon Ane i Dore od 5. do 7. mjesta poredale su se Sonja Škevin (22:08,97), Odri Tomas (23:00,06) i Petra Đurđević (23:03,18).

Puno bodova padalo i na tehničkim disciplinama, izuzetno zanimljivo na 4x100m

Ivana Arapović i Rafaela Ivanović prvi puta su nastupale na troskoku, a nije im sigurno ni pomogao poprilično jak vjetar u prsa (od -2.0 do -2.2). Ipak, to ih nije spriječilo da osvoje ponešto bodova i u ovoj disciplini, Ivana je bila 9. s 8.99, a Rafaela 11. s 8.64.

Na motki smo osvojili još više bodova, a za to su se pobrinule Lara Juriša i Lucija Kosaber sa skokovima od 3 metra i 2.80m. Lara je time osvojila 2. mjesto, a Lucija 4. mjesto. Curama je ovo bio prvi nastup na otvorenom i vjerujemo kako ćemo ih na idućim natjecanjima vidjeti u još boljim izdanjima.

U bacačkim disciplinama nije nedostajalo niti naših bacačica, a samim time bodova. Tako je na disku Valentina Slobodić nadmašila svoj osobni rekord s hicem od 38.79 i osvojila 2. mjesto. Lauru Štefanac ne viđamo često na disku, ali kad je Kup u pitanju, iznimke se vrlo rado naprave. Lauri je pripalo 6. mjesto (31.49), blizu nje je i Ana Marija Bonić na 7. mjestu (30.06) dok je Antonela Popko s bačenih 23.09 zauzela 9. mjesto.

Valentina, Ana Marija i Antonela su još ranije nastupale na bacanju kladiva uz Anu Šarić koja je bila naš najbolji pojedinac s 3. mjestom i 37.42, blizu osobnog rekorda (38.04). Petoplasirana je bila Valentina (28.31), šestoplasirana Antonela (28.24) i sedmoplasirana Ana Marija (23.63).

Tako smo na disku i kladivu zahvaljujući našim juniorkama sveukupno osvojili 56 bodova!

Uspješan dan juniorki zaključen je na 4x100m, disciplini gdje je bilo izuzetno zanimljivo i napeto do samog kraja. Za Agram I su trčale Katarina Ivšac, Nika Rakić, Lucija Kosaber i Dora Filipović. Potonja je u posljednjoj disciplini nadoknadila jedan manji zaostatak nad dotada vodećom konkurentskom štafetom, a to na kraju znači 50.08 i 1. mjesto!

U skupini prije toga uvjerljiva je bila štafeta Agram II (Lara Jednačak, Iva Marija Sobočanec, Anamarija Petters i Paula Tumir), a sveukupno su osvojile 4. mjesto (51.22).

Topić i Penezić na razini najboljih rezultata

Za juniore je prve bodove osvojio Karlo Jednačak sa 6. mjestom na 110m prepone. Istrčao ih je za 17.96, a plasman je vrijedan prvih 7 bodova.

Na 100m su to napravili Zvonimir Topić i Bruno Penezić. Zvone je bio nešto bolji s 11.49 i osvojenim 7. mjestom dok je Bruni s 11.70 pripalo 11. mjesto. Obojica su istrčali utrke na razini svojih najboljih rezultata, a ne zaboravite kako je Bruno između ostalog još uvijek kadet. Bodove su još pokušali osvojiti Edin Mešić (15. mjesto - 11.84) i Noel Bagić (17. mjesto - 11.98), kao što možete vidjeti, nisu bili daleko od toga.

Mateo Kovačić ovaj put nije uspio istrčati još jednu utrku ispod 50 sekundi na 400m, kroz cilj je prošao za 50.11 i osvojio 5. mjesto. Još jednom vrlo dobar početak, ali presudila je nešto slabija druga polovica utrke. Uz njega su još trčali povratnik nakon ozljede Jakob Franjo Kulić (14. mjesto - 53.60) i Lovro Kočila (17. mjesto - 54.31).

Osim njih startao je i Fran Topol, ali radi ozljede već nakon prvih 100m bio je prisiljen završiti svoj današnji nastup. Nadamo se kako nije ništa ozbiljno i kako ćemo ga uskoro ponovno vidjeti u akciji.

Josipović predvodio naše na 5000m, Kožuhar na 1500m

Zlatko Kožuhar bio je naš najuspješniji trkač na 1500m s obzirom na to kako mu je pošlo za rukom (odnosno nogom) osvojiti bodove. U prvoj skupini je osvojio 2. mjesto istrčavši 4:29,17, a sveukupno je spomenuto vrijeme vrijedilo 9. mjesta. Nastupali su i Julijan Kralj te Bruno Trupinić. Julijan je bio 15. (4:40,74), a Bruno 17. (4:59,72). Sva trojica još uvijek su kadeti i na ovom natjecanju imaju još pravo nastupa u iduće četiri odnosno pet godina.

Na 5000m do uvjerljive pobjede došao je Jure Josipović s 15:43,67, iako njegov konkurent Karlo Sušilović (član Aviokarte.hr) zaslužuje jednake pohvale, ipak je otežao Juri put do pobjede.

Drugi najbrži Agramer bio je Vedran Muhar s 17:35,03 na 5. mjestu dok je Ivanu Biloniću pripao plasman odmah iza njega. U cilj je ušao s 18:03,16. Ovo nisu njihove prirodne discipline, ali snašli su se vrlo dobro i pomogli u osvajanju novih bodova. Slično vrijedi i za Domagoja Vujčufa, danas devetoplasiranog s istrčanih 19:17,75 i desetoplasiranog Antona Strmečkog Stakora (19:22,29). Ekipno su sva petorica osvojili 34 boda!

Penezić sve bolji i sabolji, Grdanjski ponovno najbolji od naših visaša

Nove bodove juniorima donio je Bruno Jednačak na dalju skočivši 6.44, nastupio je u prve tri serije, nakon čega ga više nismo imali prilike vidjeti. Sutra je troskok, a Bruno tu može osvojiti još bolju poziciju i ostvari još bolji rezultat. Na kraju se procjena pokazala odličnom jer je Bruno zadržao 3. mjesto, a do prve dvije pozicije teško da bi došao i u preostale tri serije.

Na dalju je očito za nas najbitnije da se atletičar zove Bruno s obzirom na to kako je Bruno Penezić drugi skakač koji je osvojio još bodova za juniorsku ekipu. Napravio je to na najbolji mogući način, skočivši 6.16, svoj novi osobni rekord! Time je osvojio 6. mjesto i 7 bodova, a tijekom natjecanja je također bodove osvajao na 100m, pisali smo ranije o njegovom nastupu.

Luka Kušina danas nažalost nije bio na visini zadatka, najdalje je skočio do 5.21 i zauzeo 15. mjesto. No ozljeda je tu kao olakotna okolnost, vjerujemo kako bi u suprotnom bio znatno bolji. Nastupio je i Lovro Vlahović, skočio je 5.01 i završio svoj nastup kao 18.

Dominik Grdanjski bio je najbolji Agramer na skoku u vis s preskočenih 185cm, rezultatom vrijednim 4. mjesta! Bodovnu zalihu povećali su David Čuljak na 6. mjestu i Hrvoje Čukman na 7. mjestu s pet centimetara slabijim rezultatom. Zajedno su osvojili 24 boda. Uz njih je nastupio Ante Zuanović, danas je uspješan bio na 160cm, ali dalje nažalost nije išlo. Zauzeo je 13. mjesto, zamalo je i on osvojio koji bod.

Juniori poput juniorki na bacanjima, sjajna (mlađe)juniorska štafeta

Na bacanju kugle najbolji je od naših bio Demir Kolarević s novim osobnim rekordom 16.42 i 3. mjestom! Kristian Josip Periš danas je najdalje bacio do 15.20 i tako zauzeo 5. mjesto. Fran Hojsak je bio sedmoplasirani s 12.48 (novi osobni rekord), Nikola Hrelec desetoplasirani (11.68), a niz osvojenih bodova na kugli je zaključio Arijan Islami na 12. mjestu, rezultat 11.45. Sveukupno su juniori na kugli osvojili 28 bodova, dobar ekipni rezultat.

Fran Hojsak je ranije bio još uspješniji na koplju osvojivši 3. mjesto, ali i značajno poboljšavši svoj osobni rekord na 53.86. Dobar je bio i godinu dana mlađi Karlo Petković s osvojenim 5. mjestom, a zaslužio ga je s bačenih 44.14. Imali smo i debitante u Agramovom dresu, Marka Tadića i Luku Bosanca. Marko je ovaj puta bio nešto bolji s 35.95 (9. mjesto), a Luka se pozicionirao odmah iza njega (34.07). Na korak do 12. mjesta i boda ostao je Dario Kraljić na 13. mjestu i 27.39.

Dobar dan za juniore zaključila je juniorska štafeta na 4x100m ili je možda bolje za reći mlađejuniorska štafeta na 4x100m, ali ni to nije najpravilnije. Naime, za Agram I nastupali su Bruno Penezić, Bruno Jednačak, Mateo Kovačić i Zvonimir Topić. Prvi je još uvijek kadet, a preostala trojica još uvijek mlađi juniori.

Pokazali su sav raskoš svog talenta i u odličnoj utrci istrčali 43.91, vrijeme vrijedno sveukupno 2. mjesta, ali i postavljanja novog juniorskog klupskog rekorda koji od danas više nije u vlasništvu tadašnje varaždinske štafete Katalinić, Mlakar, Šipuš i Mađar (44.61) koji su tada već bili juniorske dobi. To je samo dokaz koliko još ova sadašnja štafeta može biti bolja u budućnosti.

Ne zaboravljamo ni drugu štafetu Agrama, Noel Bagić, Edin Mešić, David Lavrenčak i Lovro Vlahović zauzeli su 8. mjesto istrčavši 46.90. Tako smo zahvaljujući ove dvije štafete osvojili novih 16 bodova.

Čestitamo svima na uspješnom prvom danu, nadamo se još boljem drugom danu!

  • Natjecanje: Kup Hrvatske za juniore i juniorke, 1. dan
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 25.5.2013.
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook