Domaća natjecanja

Kvalifikacije Ekipnog PH za kadete i kadetkinje: Suvereno prema finalu

Neposredno prije starta utrke na 3000m Foto: AK Agram Neposredno prije starta utrke na 3000m

Ove godine je Varaždin bio domaćin kvalifikacijskog dijela Ekipnog prvenstva Hrvatske za kadete i kadetkinje koji se već tradicionalno održava tijekom radnih dana, a ne vikenda.

U kvalifikacijskom dijelu ovog natjecanja gleda se samo rezultat (po IAAF bodovnim tablicama) najboljeg pojedinca jednog od klubova, nakon čega se bodovi zbroje i dobije se željeni rezultat. Kvalifikacije se održava u tri regije i u finalu prolazi najboljih osam klubova.

Finale donosi drugačiji sustav bodovanja; 1. mjesto vrijedi 8 bodova i tako prema natrag.

Na današnjem natjecanju naši kadeti i kadetkinje ponovno nisu razočarali i s novim pobjedama potvrdili svoj prolazak u finale! Kadetkinje su osvojile 5004 bodova, a kadeti 4601. Bravo!

Filipović prvo ime utrka na 100m i 300m

Prednost dajemo djevojkama. Dora Filipović potvrdila je svoju dobru formu na startu nove sezone pobijedivši na 100m i 300m! Stotku je istrčala za 12.82 (-0.8 vjetar), a 300m za 41.42 i radi se o njezinom novom osobnom rekordu! Dora je osvojila 1341 bod za naš klub. 

Na 100m su nastupale još Kara Puljko (11. mjesto - 13.97), Karla Anić (15. mjesto - 14.21), Ariana Baronica (21. mjesto - 14.42) i Karla Demir (22. mjesto - 14.52). Dora nije bila usamljena ni na tri puta dužoj dionici, tamo su još svoje utrke istrčale ponovno Karla Puljko (8. mjesto - 46.39), Jana Justić (12. mjesto - 47.32) i Klara Blažević na 15. mjestu s vremenom 48.72

Pobjede Ocvirk i Livaković

Pia Ocvirk očekivano je slavila na utrci dugačkoj 600m, bila je izuzetno blizu svog osobnog rekorda istrčavši 1:39,32 (664 bodova), sporije za samo 6 stotinki od njezinog osobnog rekorda. No ne sumnjamo kako je samo pitanje trenutka (odnosno utrke) kada će Pia postaviti svoje novo najbrže vrijeme. Uz Piju je dobar nastup imala i Katarina Vukančić kao trećeplasirana s istrčanih 1:45,45. 

Niz današnjih pobjeda na trkačkim disciplinama nastavila Josipa Livaković, prva je ušla u cilj i najavila kako će u finalu također biti jedna od naših glavnih uzdanica! Vrijeme pobjednice je 5:04,95, a osvojen broj bodova 494. 

Nakon Josipe slijedi nam Eli Pevec, petoplasirana sa 5:19,85, ali posebno imponira podatak kako se radi o djevojčici rođenoj u 2001. godini, dakle tek prva godina mlađekadetskog uzrasta. Stvarno lijep rezultat za nju. Nakon Eli slijedi nam Marta Lulić, ona je s 5:22,97 bila sedmoplasirana dok je Lucija Šola zauzela 11. mjesto (5:47,78).

Karlu Anić spominjali smo već ranije u disciplini 100m, ali nastupala je i ranije, na samom početku natjecanja trčalo se 100m prepone. Uz nju je nastupila i Ema Glas. Karla je bila nešto bolja, ciljem je prošla s 19.02 (176), a Ema tri stotinke kasnije. Time su osvojile 12 i 13. mjesto.

Tehničke discipline

Matea Budiščak bila je naš najistaknutiji pojedinac na skoku dalj sa svojim najboljim skokom od 4.67 (vrijedan novih 467 bodova). Devetoplasirana je bila Lara Jednačak (4.48), a odmah iza nje slijedi Darija Gašpar (4.38). Blizu je i Tea Seletković na 12. mjestu (4.32), a ne zaboravljamo ni Klaru Blažević (15. mjesto - 4.20) i Korina Bezić (18. mjesto - 3.89).

Skakalo se i u vis, a tamo najčešće bude i nekoliko podjela istog mjesta. Tako je bilo i ovaj puta, Ema Glas je preskočila 140cm (514 bodova) i podijelila svoje 6. mjesto jer je druga natjecateljica imala identičan broj skokova poput nje. Lara Jednačak je bila jednako uspješna na istoj visini, ali uz veći broj pokušaja, pripalo joj je 8. mjesto. 

Lorena Džudanović je najviše uspjela preskočiti 135cm čime je zauzela 14. mjesto. Stella Jovčić također je preskočila spomenutu visinu, ali ponovno uz veći broj pokušaja. Radi toga je sveukupno 16. Ostaje nam još Tea Seletković na 20. mjestu s 130cm.

Šarić najbolja na kugli, Štefanac na koplju, štafeta na 4x100m

Disciplina bacanje kugle (3kg) bila je poprište dominacije Agramovih bacačica. Ana Šarić je bila uvjerljivo prva bacivši 13.18, hitac vrijedan 461 boda! Drugoplasirana je Laura Štefanac s jednim od svojih najboljih hitaca - 12.34. Ovdje su naprosto bile klasa više za ostale konkurentice, vidjet ćemo što će nam ponuditi finale, ali mi vjerujemo u nove dobre nastupe naše Ane i Laure. Ukratko, neka se dominacija nastavi i u finalu.

Lauru smo gledali nešto kasnije na koplju (500g) gdje je bila još uspješnija nego na kugli, a to može značiti samo kako je pobijedila! Osim pobjede, postigla je i svoj novi osobni rekord koji sada iznosi 37.97 (406 bodova). Hitac preko 38 metara (i više) sve je bliži... Nastupala je i Ana, svoj nastup je završila u "gornjem domu" poretka osvojivši 7. mjesto, a bacila je 27.03. 

Dan trijumfa zaključila je štafeta na 4x100m koja je unatoč velikoj grešci imala jednako veliku prednost i sastav Lara Jednačak, Karla Puljko, Karla Anić i Dora Filipović stigao je do nove pobjede! Istrčanih 52.49 vrijedi 528 bodova. Nisu bile jedine, nastupala je još i Agram II štafeta, bile su to Korina Bezić, Ema Glas, Matea Budiščak i Ariana Baronica. U konačnici im je pripalo 9. mjesto, a zaslužile su ga istrčavši 55.18.

Bezbolan prelazak Penezića iz mlađekadetske u kadetsku konkurenciju

Bruno Penezić istrčao je još jednu utrku ispod 12 sekundi na 100m! Prošlosezonskom mlađekadetskom čudu danas je sveukupno pripalo 2. mjesto, u svojoj skupini je istrčao 11.99 (540 bodova) Sporiji rezultat u usporedbi sa subotnjim nastupom na Mitingu otvorenja sezone, ali jedan od bitnih faktora je i vjetar, a u Varaždinu on nije bio povoljan (-1.7).  

Nakon Brune najbolji naš pojedinac je Antonio Kovačić, njemu je pripalo 9. mjesto (12.61) dok je istrčanih 13.03 Josipa Šuflaja vrijedilo 13. mjesta. Dragocjeno iskustvo u ovoj disciplini "skupljali" su mlađi kadeti Mario Zeba (16. mjesto - 13.55) i Martin Matković (20. mjesto - 14.71). 

Kovačić poput Kovačića?

Antonio Kovačić nastupao je i na 300m gdje je bio najbrži Agramer s 39.44 (501 bod) i osvojenim 5. mjestom! Možda ste već i sami povezali kako je Antonio mlađi brat od Matea Kovačića i očito je krenuo bratovim koracima. Drago nam je radi toga i želimo mu da bude jednako uspješan, ako ne i uspješniji od Matea.

Nakon mlađeg Kovačića odmah je svoje 6. mjesto zauzeo Lovro Vlahović, vremenski je također blizu Antonija, istrčao je 39.67. Filip Orlović je ciljem prošao kao 9. s 40.76 dok je Josip Šuflaj ostvario bolji plasman nego na 100m istrčavši 42.42, a to je vrijedilo 12. mjesta.

O sprintevima smo vas dovoljno informirali, vrijeme je da krenemo dalje, na srednjeprugaške discipline, 800m i 3000m gdje smo uživali u dominaciji naših mladih trkača.

Pobjede Svaline i Kožuhara uz nove osobne rekorde

Filip Svalina je pobijedio na 800m, spomenutu disciplinu istrčao je za 2:12,53! Time je osvojio novih 401 bodova. Tik do njega je drugoplasirani Bruno Trupinić, njegovo vrijeme je 2:13,77. Ostaje nam još šestoplasirani Josip Hrelec, za svoju poziciju je trebalo trčati 2:19,58.

Iduća disciplina je 3000m, ovdje je izuzetno uvjerljiv bio Zlatko Kožuhar sa svojom prvom završenom utrkom ispod 10 minuta! Istrčao je sedam i pol krugova za 9:48,81, skoro za 20 sekundi brže od svog sada već bivšeg najboljeg vremena! Njegovo vrijeme po tablicama vrijedi 377 bodova.

Dobra utrka je i iza Nikole Klarića, njegovih 10:23,80 donijelo mu je plasman odmah do Zlatka, 2. mjesto! Tu su još i sedmoplasirani Bruno Rožman (11:07,04) i osmoplasirani Luka Livaković (11:12,10).

Čukman nastavio poboljšavati osobni rekord na visu

Hrvoje Čukman nakon dvoranskih nastupa i na otvorenom dijelu sezone trči na disciplinama s preponama. Jedino što sada umjesto 60m prepone treba trčati 100m prepone. Ponovno je pokazao kako se radi o vrlo svestranom kadetu pobijedivši s 14.61! Drugoplasirani je imao identično vrijeme, ali foto-finiš je rekao svoje.

Nešto manje sreće bilo je na visu gdje je osvojio 2. mjesto, njegov konkurent je imao također isti rezultat, ali u manje preskočenih pokušaja. No ovdje nas manje zanima plasman jer je Hrvoje preskočio 185cm i time nastavio svoj veliki napredak u ovoj disciplini! Zbrojimo li vrijednosne bodove koje je Hrvoje osvojio u ove dvije discipline, dolazimo do brojke 953.

Uz Hrvoja je u istim disciplinama nastupao i Ante Zuanović. Na 100m prepone je zauzeo 7. mjesto (16.25), a još bolji plasman je ostvario na visu preskočivši 160cm i osvojivši 3. mjesto.

Na skoku u dalj nastupao je Bruno Penezić i na kraju ponovio svoju osvojenu poziciju na 100m, dakle ponovno je bio drugoplasirani! Danas je najdalji skok iznosio 5.76 (vrijedan 468 bodova), a nadamo se kako će u finalu biti još inspiriraniji jer je pokazao kako može i preko 6 metara. Lovro Vlahović je ovdje skočio 4.87 i sveukupno mu je pripalo 9. mjesto. 

Bacači ništa manje impresivni od kolegica na kugli, uvjerljiva pobjeda štafete

Bacači su poput svojih kolegica dominirali na kugli, počevši od pobjednika Luke Bulaje (14.69) i drugoplasiranog Ermina Hasanovića (13.74)! Luki je to osobni rekord i bližimo se granici od 15 metara dok Ermin ima bolje rezultate i ne sumnjamo kako ćemo njih gledati upravo u finalu.

Karlo Rakić danas je bio najbolji Agramer na koplju (600g), najdalje ga je bacio do 36.53 (242 boda) i time osvojio 3. mjesto! Nastupao je i Luka kojeg ne gledamo često u ovoj disciplini, ali ekipna natjecanja uvijek traže upravo takve situacije. Danas je njegov najbolji postignuti rezultat bio 32.08, zauzeo je 5. mjesto.

Muška štafeta na 4x100m zaista je bila uvjerljiva, Lovro Vlahović, Hrvoje Čukman, Antonio Kovačić i Bruno Penezić svojeg su najbližeg konkurenta iza sebe ostavili za skoro 2 sekunde, pretpostavite sami koliko su preostali iza njih. Njihovo vrijeme je 46.81, vrijedno 514 bodova. 

Druga štafeta je zauzela 9. mjesto, Martin Matković, Filip Orlović, Josip Šuflaj i Mario Zeba su zajedno istrčali 52.64. Jedna miješana kadetska-mlađekadetska štafeta (2 kadeta i 2 mlađa kadeta).

Kroz članak više puta smo spominjali finale koje bi se trebalo održati za dva tjedna 22. svibnja u Puli. Bude li nekakvih promjena, obavijestit ćemo vas.

Sad nam samo preostaje pričekati službenu potvrdu Hrvatskog atletskog saveza da objavi finaliste Ekipnog prvenstva Hrvatske gdje s punim pravom očekujemo i ime našeg kluba u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Čestitamo kadetima i kadetkinjama na njihovim nastupima, istrčanim vremenima i postignutim rezultatima/plasmanima! Želimo im još bolje nastupe u finalu i što uspješniji ekipni nastup!

  • Natjecanje: Ekipno prvenstvo Hrvatske za kadete i kadetkinje, kvalifikacije
  • Mjesto: Varaždin
  • Datum: 8.5.2013.
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook