Domaća natjecanja

Furiozan početak sezone na otvorenom: Povratak Ane Šimić, hrvatski rekordi Erenta i Markovića, ispunjeno 5 normi

Ostvarila najvrjedniji rezultat natjecanja - Ana Šimić Foto: AK Agram Ostvarila najvrjedniji rezultat natjecanja - Ana Šimić

Naš Miting otvorenja sezone ponudio je niz uzbudljivih događaja i uspjeha u mnogim disciplinama, a memorijalna disciplina skoka u vis "Goran Subotić" po prvi puta dobila je i hrvatskog pobjednika.

Usporedno s prošlom godinom, i vrijeme nas je suprotno svim prognozama poslužilo te su atletičari i atletičarke imali bolje uvjete za postizanje što kvalitetnijih rezultata. Čast otvaranja natjecanja ponovno je pripala gradonačelniku Milanu Bandiću. Na mitingu je nastupilo preko 250 atletičara i atletičarki što je najveći broj do sada!

Šimić sezonu otvorila sa 1.88m, Horvat i Arents 5.30m na motki

Nakon poteškoća i ozljede Ahilove tetive, Ana Šimić, europska bronca, uspješno se vratila svojoj disciplini skoka u vis i uvjerljivo pobijedila na natjecanju. Prošlogodišnja pobjednica i ove sezone se vratila u Zagreb na Miting otvorenja sezone te u 'preduvodu' za sezonu na otvorenom u 2015. preskočila 188cm. Najvrjedniji rezultat današnjeg natjecanja prema kriteriju IAAF bodovnih tablica za 2015. godinu.

Ranije je imala malo poteškoća na visini od 182cm, a na kraju je napadala i 190cm gdje smo vidjeli dva dobra pokušaja. Ne sumnjamo kako će već u prvim nastupima u Dijamantnoj ligi Ana skočiti još koji centimetar više. Drugoplasirana je bila Lucija Zubčić sa 174cm, a trećeplasirana gošća iz Banja Luke, Nikolija Stanivukojević (165cm). Najbolji rezultat iz naših redova postigla je Ema Glas, danas najviše 150cm.

Ivan Horvat je prošli vikend nastupao u svom Osijeku i skočio 5.25, iako treba spomenuti kako se njegova disciplina skoka s motkom održavala u dvorani. Tako da u svom prvom pravom nastupu na otvorenom završio je kao drugoplasirani preskočivši 5.30, a identično je skočio pobjednik, Mareks Arents iz Latvije, ali presudio je njegov manji broj pokušaja.

Letvica se zatim podigla na 5.40 gdje su obojica imali barem po dva dobra pokušaja, ali ovaj puta letvica nije ostala na mjestu. U jednom idućih natjecanja, ne sumnjamo da hoće. Uz njih dvojicu, 3. mjesto pripalo je Ambrožu Tičaru, preskočio je točno 5 metara.

Disciplina koju ste upravo vi odabrali putem glasovanja i ankete zaista je imala što za ponudi, tri natjecatelja preko 5 metra, to je zaista jako dobro ostvarenje i definitivno je ovo bio više nego uspješan debi ove discipline na našem mitingu. Za svaku pohvalu!

Erent i Marković poboljšali 'svoje' hrvatske rekorde

U hodanju na 5000m konačno smo dočekali i jedan seniorski hrvatski rekord u Hrvatskoj, a glavni akter priče je, naravno - Bruno Erent! Nakon što je pred kraj 2014. postavio svoj rekord 22:27,2, danas ga je 'skinuo' za skoro 18 sekundi i u vrhunskoj solo utrci je zadovoljio kriterije sudaca i tako slavodobitno ušao u cilj!

Zadovoljni Bruno Erent nakon utrke

Nastavak fantastične serije našeg člana, podsjetit ćemo da je nedavno postavio rekord i u dvostruko dužoj disciplini, također na stazi. U cilj je kao drugoplasirani ušao Edin Zec (24:52,54), a nakon njega kao treći na postolju, Mateo Ćosić (26:30,7).

Još jedan rekord, samo onaj juniorski, srušen je u bacanju diska. Kao što je na hodanju Bruno Erent poboljšao 'svoj' rekord, isto je napravio i Martin Marković nadmašivši prošlogodišnji najbolji hitac (66.94) i dva puta je disk 'letio' preko 67 metara. Najdalje su suci izmjerili 67.47!

Ako mu je prošle godine spomenuti bivši osobni rekord donio zlatnu medalju, novi je vrlo dobra garancija i najava Europskog juniorskog prvenstva sredinom 7. mjeseca. U ovoj kategoriji 2. mjesto pripalo je Arijanu Islamiju (51.46) i Sebastijanu Hlebu (37.03), našim članovima.

Lazarić pobjednik memorijala "Goran Subotić"

Jedna od posljednjih disciplina dana bila je ona nama posebna i draga, memorijal "Goran Subotić" tj. skok u vis. Nakon prošlogodišnjeg pobjednika Harisa Selimovića prvi puta je memorijal dobio pobjednika iz Hrvatske u liku upravo našeg Paola Lazarića koji je zasluženo stigao do 1. mjesta jedini preskočivši visinu od 206 centimetara!

Noah Luca Matacun i Dominik Grdanjski preskočili su 203cm, a mlađem, Matacunu, pripalo je 2. mjesto radi uspješnog skoka u prvom pokušaju dok je Grdanjski bio uspješan u posljednjem, trećem pokušaju.

Tri najbolja u memorijalnoj disciplini

Na troskoku su se natjecali muškarci i žene. Kod žena poredale su se Dalmira Kurtov (11.77 - 1. mjesto), Katarina Gašparović (11.69 - 2. mjesto), Iva Žilić (10.91 - 3. mjesto) i Rea Vusić (10.01 - 4. mjesto). U muškoj konkurenciji najbolji je bio Ivan Feiss skočivši 14.35, a na 2. i 3. mjestu poredali su se naši članovi, Ante Zuanović i debitant Zvonimir Topić. Ante je odmah na startu skočio osobni rekord na otvorenom (14.02), a Zvone je u prvom nastupu završio natjecanje ranije (čekala ga je utrka na 100m) sa 13.58.

Topić je na 100m ujedno bio i najbrži Agramer u prvoj utrci sezone s istrčanih 11.42, a od 1. do 3. mjesta poredali su se Zvonimir Ivašković kao jedini ispod 11 sekundi (točnije 10.94) te David Šarančić (11.18) i Sait Huseinbašić (11.19). Sprinterima u prilog nije išao vjetar s obzirom na to da je puhao u prsa (od -0.6 do -1.3).

Norme za velika natjecanja ispunili (potvrdili) Pokos, Kovačić, Čukman, Šalomon i Gregurić

Na ženskih 200m nakon dugo vremena u Hrvatskoj smo vidjeli utrku bržu od 24 sekundi, a za to se pobrinula Lucija Pokos u svojoj najbržoj utrci ikad (23.81) čime je nadmašila normu za Europsko prvenstvo do 23 godine. Kristina Dudek i Mateja Jambrović su joj se pridružile na postolju kao srebrna i brončana te zaokružile dominaciju Slobode iz Varaždina u ovoj disciplini. Jedina iz kluba organizatora ovdje je prvi puta nastupila Petra Majetić, istrčala je dionicu za 27.20.

Iz naših redova vrlo dobre rezultate na 400m istrčali su Mateo Kovačić i Hrvoje Čukman, ujedno 1. odnosno 2. u današnjoj utrci. Mateo je u cilj ušao sa 47.66 i značajno popravio svoj rezultat sezone, a i opasno se približio osobnom rekordu (47.57)! Ujedno je to ispunjena norma za Europsko juniorsko prvenstvo. Hrvoje je značajno poboljšao prijašnji osobni rekord, sa 49.25 se 'spustio' na 48.42! Dodatna je to potvrda norme za Svjetsko mlađejuniorsko prvenstvo.

Borislav Dragoljević iz Borca je bio trećeplasirani istrčavši 48.83.

Nakon završenih 400m

Tamo bi trebali vidjeti i Davida Šalamona koji je danas istrčao 1:54,12 (trebalo je brže od 1:54,50), rezultat vrijedan pobjede u ovoj konkurenciji. Rudolfu Kralju pripalo je 2. mjesto (1:54,99) i Bernardu Gavezu 3. mjesto (1:55,33). Najbolji Agramer ovdje bio je sveukupno šestoplasirani Sven Cepuš s novim osobnim rekordom (1:56,47). I on je iz utrke u utrku sve bliži i bliži Kolumbiji... Od ostalih istaknimo 4. mjesto i 1:55,78 gosta iz Slovenije, Jana Vukoviča, on je nadmašio prijašnji slovenski kadetski rekord.

Na samom početku natjecanja normu za Europsko juniorsko prvenstvo je potvrdio i Matija Gregurić s hicem od 75.90 u bacanju kladiva (6kg). Prvi puta ovdje iz našeg kluba nastupio je Ivan Blažević i završio natjecanje sa 40.58. 

Zanimljivih ženskih 800m, na 5000m nastupila dvostruka olimpijka Kimani

Prva trkačka disciplina nakon otvorenja natjecanja bila je 800m gdje je u jednoj skupini nastupilo čak 14 natjecateljica što je po nekima možda bilo malo previše, ali na koncu naša obrada podataka je donijela dobru odluku jer su gledatelji mogli prisustvovati uzbudljivoj utrci gdje se pobjednik nije znao do samog kraja.

Anamarija Petters je u zadnjim metrima 'prelomila' i u cilj ušla sa 2:11,24, a tik do nje na 2. mjestu bila je Nikolina Hrelec, još jedna Agramerka. Njezino vrijeme je bilo 2:11,57. U napetoj završnici u posljednjih 100 metara ipak je posustala Vladana Gavranović, ali ostaje joj 3. mjesto i 2:14,69.

Prvi krug utrke na 800m

U duplo kraćoj dionici (400m) uvjerljiva pobjeda pripala je Aniti Banović s 54.87 dok su Anamarija Petters (u drugom nastupu danas) i Dolores Ćosić istrčale 58.31 i 59.06 te tako zauzele 2. i 3. mjesto.

Najduža utrka dana bila je disciplina 5000m gdje je pobjedu ostvarila Matea Parlov s vremenom bržim od 17 minuta, točnije 16:58,32. Posebna čast nam je bila vidjeti drugoplasiranu Luciu Kimani, dvostruku olimpijku u maratonu! Ovdje je bila 2. s 17:38,21. Trećeplasirana je bila Elena Pazman sa 17:45,48 što je njezin novi najbolji rezultat u konkurenciji kadetkinja. Od Agramerki najbrža je bila Katarina Vukančić na 6. mjestu (19:36,38).

Kod muškaraca najduže se trčalo na 3000m gdje je najbrži bio Ognjen Mergon (8:51,53), a na postolju su mu se pridružili Matija Lukina (8:56,69) i Tomislav Kukec (9:04,73). Najbolji iz Agrama bio je Antun Rudolf Pavelić na 4. mjestu. 

Prvi puta se na našem mitingu bacalo koplje, i to 800g (seniori i stariji juniori) te 700g (mlađi juniori). Najdalje je koplje bacio Saša Milošević iz Mladosti (67.85), Branimir Budetić je bio 2., a 'domaćin' Fran Hojsak na 3. mjestu s osobnim rekordom od 59.48.

Kod mlađih juniora od 1. do 3. mjesta poredali su se Leon Koražija (56.42), Karlo Bertina (49.01) i Arno Marković (47.21). 

Na kugli seniorki (4kg) najdalje je bacila Gorana Tešanović iz Borca (Banja Luka), 13.14 bio je pobjednički hitac. Nataša Bogovac je s 12.49 bila 2., a Kristina Ivanković s 11.71 zauzela 3. mjesto. U konkurenciji mlađih juniorki najdalje je bacila Marija Tolj (14.10) iz Dinama, a drugoplasirane i trećeplasirane bile su Agramerke Laura Štefanac (13.78) i Barbara Geld (13.32).

Zahvaljujemo se svakom atletičari i atletičarki na sudjelovanju i uveličavanju ovog događaja kao što je naš miting. Jednako tako, puno hvala našim pokroviteljima Makromikro, Run& Trek, Naturalwealth i offset.hr. Čestitamo svima na plasmanima i rezultatima na startu sezone!

  • Natjecanje: Miting otvorenja sezone
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 2.5.2015.
Ocijeni sadržaj
(1 Glasaj)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook