Logo
Ispiši ovu stranicu

SUPER juniorke bez popusta za konkurenciju: Osvojile svoj 10. Kup uz obranu naslova ekipnih prvakinja Hrvatske! (VIDEO)

Brojna ženska ekipa na proglašenju Foto: AK Agram Brojna ženska ekipa na proglašenju

Naše Agramerke su na dvostrukom natjecanju Kupa Hrvatske i Ekipnom prvenstvu Hrvatske za juniorke u dosta disciplina bile inspirirane i na visokoj razini nevezano za termin i završetak stadionske sezone na državnoj razini.

Sada već davne 2011. kada smo osvojili prvi sveukupni trofej nije tajna kako su glavni motor i pokretač bile juniorke čemu i svjedoči činjenica kako drže niz jednak onom kada je sveukupni poredak Kupa Hrvatske u pitanju.

Ove godine su naše cure osvojile 454 bodova ispred drugoplasiranog ASK Split (250) i trećeplasiranog Dinamo-Zrinjevca (158,5 bodova). Posebno je zanimljivo bilo u borbi za 3. mjesto jer su još dva kluba ostala na bod odnosno bod i pol razlike.

Jako zanimljivo je bilo u ekipnom djelu kada su u pitanju juniorke gdje smo pobijedili ispred Splita u razlici naših 15370 bodova naspram njihovih 15124. Trećeplasirana ekipa bila je iz Slavonije-Žito (13272).

Kao i obično, unutar ovog članka nećemo za svakoga posebno navoditi bodove (što Kup ili ekipno) radi same njegove preglednosti, sve je vrlo lako dostupno i vidljivo putem rezultata.

Janček može do hrvatskog rekorda i za vrijeme korone

U moru pojedinačnih rezultata svakako se ističe i onaj Brune Janček na 3000m hodanje koja se pobrinula da na ovom "2u1" natjecanju imamo i jedan hrvatski (juniorski) rekord i to po prvi puta na otvorenom rezultatski imamo utrku ispod 15 minuta tj. 14:49,75!

Od početka je bila u dobrom ritmu te u drugom djelu utrke napravila dodatnu promjenu i ubrzanje za pobjedu i rekord. To je Brunina varijanta "2u1" utrke i sjajno je to odradila, posebno kada se uzme u obzir jedan dio ljetne pauze.

Nije bila sama u ovoj utrci, Lana Švarbić i Mia Marek pozicionirale su se kao 3. i 4. vremenima 17:00,63 i 17:10,90. Svoj doprinos nesumnjivo su dale i Nika Gušić uz Zanu Redžebašić kao osmoplasirana (18:30,88) i devetoplasirana (18:40,28).

Dan ranije (kao dobar nadražaj očito) Bruna je trčala 5000m za 21:08,12 i 5. mjesto kao i Lana koja je bila poziciju iza nje. Desetoplasirana bila je Ema Ralić (22:05,24), a u vrhu poretka očekivano su bila Hana Malović kao trećeplasirana te dvostruka pobjednica Lorena Bartaković (18:57,28).

Idući dan je Lorena slavila s 10:29,48 na 3000m u utrci koju je vodila od početka do kraja dok je ovih dužih 5000m prvu polovicu držala u grupi pa dodatno pojačala.

Uz Lorenu na 3000m su od 7. do 9. mjesta trčale Hana, Jona Tomić i Lucija Kozina u vremenima 11:16,72, 11:48,03 i 11:57,34, a blizu njih kao 11. bila je Ema Baftiri (12:05,71).

Zato smo visoke plasmane postizali na istoj dionici sa zaprekama, tamo je najbolja bila Viva Kovač (12:46,21) kao drugoplasirana, a lijep niz nastavljaju nam Ema i Lucija s 12:52,11 i 12:54,18 za 3. i 4. pozicije. Jona je bila 6. s 13:07,66, a Nika Brdal trči 13:48,02 za 8. mjesto.

Šmid i dalje drži visoku razinu rezultata

Duplo kraću dionicu (1500m) dominirala je Tina Šmid s novom sjajnom utrkom nedalekoj od osobnog rekorda i prošla ciljem u pobjedničkom vremenu od 4:32,17! Mlada Petra Keleković solidno se snašla u ovoj utrci za 5. mjesto (5:01,01), a nastupila i je Magdalena Ivić za 13. mjesto (5:27,71).

Novu veliku utrku Tina je pripremila drugi dan na 800m kada je slavila s novim osobnim rekordom od 2:12,52! Ponovno sjajna završnica i drugi to u ovoj utrci nisu mogli ispratiti. Nedaleko je od nje bila Olja Galić kao četvrtoplasirana (2:15,45), a do bodova stiže i Lorena Gabrić (2:20,42) na 8. mjestu. Ujedno joj je to osobni rekord.

Keleković je istrčala 2:32,74 za 18. mjesto, a Mara Goluža 2:37,53 za 20. poziciju.

Mačković predvodila naše sprinterke

Lorena je do osobnog rekorda stigla i na 400m u utrci brzoj 1:01,60, a desetinku ispred nje bila je Dora Dent te su zauzele 10. i 11. mjesto. Olji je pripalo 13. mjesto (1:01,94), a trčala je i Karla Puntarić za 1:04,33 i 19. mjesto.

Najbrža od naših bila je Eva Mačković kao jedina ispod 60 sekundi tj. 59.88 što je bilo samo za 2 stotinke slabije od osobnog rekorda, a vrijedilo visokog 4. mjesta.

Kroz ova dva dana prometnula se kao jedan od glavnih aktera kada je u pitanju ova generacija, prije ove discipline trčala je 100m za 12.61 i zauzela 2. mjesto. Samo dvije stotinke sporija bila je još mlađa Vita Penezić na 4. mjestu, a krug osvajača bodova zaokružila je Tara Marković kao 12. s 13.28. Klara Šavorić je bila 20. s 14.33 dok je 200m trčala za 29.36 i jedan plasman niže.

Tu je ponovno Eva vodila glavnu riječ od naših i bila drugoplasirana (25.83), Vita desetoplasirana (26.61), a Tarinih 27.34 vrijedi 15. mjesta.

Na 100m prepone očekivano je najbrža od naših bila Anja Tvrtković s 15.74 za 6. mjesto, a uspješno je na ovom razmaku i visini (0,84) debitirala Tonka Kunac koja je još uvijek kadetkinja, a ovdje osvaja 9. mjesto i trči 16.56.

Dužih 400m prepone najbrža od naših bila je Carmen Heinrich s 1:12,52 kao osmoplasirana, a onda slijede od 9. do 11. mjesta Tonka (1:13,93), Anja (1:14,07) i Korina Sajko (1:14,27).

Troskok juniorki općenito i cjelokupno gledajući nije bio baš spektakularan, a u tome se najbolje od naših snašla Lea Babić kao četvrtoplasirana i najboljim skokom 10.32. Marta Bošnjak skočila je 9.95 (6. mjesto), slijedi odmah Anja s 9.91 i malo je za bod nedostajalo Ivi Vranić kao 13. s 9.32.

Slično možemo reći za skok u dalj, najbolje od naših skakala je Bernarda Maslać s 4.96, a slijedi ju Penezić s 2 centimetra slabijim skokom. Njima su pripala 7. i 8. mjesta dok Anji i Lani Obućini pripadaju 10. i 12. mjesto sa skokovima od 4.90 i 4.82. Najmlađa od njih bila je Ema Leko (kadetkinja i iduće godine), 4.47 i 18. mjesto je njezin učinka ovdje.

Na visu smo imali peh praktički odmah na startu jer je ozljeda Bošnjak bila dovoljna da završi natjecanje s prvom preskočenom visinom od 1.40m čime je bila 12., ispred Ive koja je identično skočila ali u pokušaju više.

Srećom pa je tu bila Lea koja je taj izostanak iskompenzirala s 1.55m za 4. mjesto, a svoj doprinos daje i Franka Josipović na visini 1.45m i 7. mjestom.

Skok s motkom donio nam je 7. i 9. mjesto Vite Škiljo i Lucije Čanić skokovima od 2.60m.

Pregršt bodova na bacanjima

U disciplini bacanja diska od naših je očekivano najbolja bila Laura Vinkešević (34.34) kao drugoplasirana, a odmah iza nje kao trećeplasirana pozicionirala se Lucija Matić hicem od 31.75. Hitac preko 30 metara za 6. mjesto imala je Gloria Markušić (30.65). Jana Stojić i Lana Mačković također su odradile svoju rolu 11. i 12. mjestima te rezultatima 24.30 i 24.25.

Lucija Pendić ponovno je na kladivu malo 'visila' s ispravnim odnosno neispravnim hicima, ali u 4. seriji se posložio jedan preko 40 metara i baca 41.58. Sigurno je mogla i dalje, ali dvotjedna samoizolacija je odradila svoje u smislu stanke. Gloria je bila 10. s 27.35, a 12. i 13. mjesto osvajaju Kaja Dupor (24.80) i Laura (24.41) uz 15. Kristinu Dragojević (23.03).

Kuglu (4kg) najdalje baca Gloria s 10.56 u zadnjoj seriji, a preko 10 metara hitac su imale Vinkešević i Matić. Preciznije rečeno, 10.17 i 10.05 za 5. i 7. mjesto. Centimetar je Pendić nedostajao da bude 9 metara pa je s 8.99 bila 13.

Prije toga na koplju je također Gloria bila inspirirana i s 34.49 osvaja 4. mjesto, a odmah iza nje 5. je Jana s hicem od 33.87. Zanimljivo, oba su bila u prvoj seriji, a isto vrijedi i za osmoplasiranu Lanu Mačković i njezinih 30.38. Matić je stigla do 26.85 i 10. mjesta, a Mihaela Milković 19.85 i 15. mjesta.

Na 4x100m štafeti sastav Agrama I (Tara Marković, Lea Babić, Tonka Kunac i Vita Penezić) istrčao je 50.67 za 3. mjesto dok Agram II (Lorena Gabrić, Karla Puntarić, Anja Tvrtković i Nika Marković) ostvaruje 52.95 za 7. mjesto.

Još zanimljivije bilo je na 4x400m radi poretka u natjecanju ekipnog prvenstva Hrvatske gdje naša prednost naspram ASK-a nije bila velika. Iako su Splićanke tu bile bolje, razlika je bila premalena da bi došlo do preokreta tako da je naša štafeta odradila kvalitetan posao s 4:00,39 i 3. mjesto. Za prvi sastav su trčale Lea Babić, Tina Šmid, Dora Dent i Eva Mačković. Drugi su sačinjavale Tara Marković, Magdalena Ivić, Tonka Kunac Nika Marković te su istrčale 4:27,10 za sveukupno 8. mjesto.

Čestitamo našim curama na uspješnom vikendu i nastavku još uspješnije tradicije pobjeđivanja, bravo i svaka čast!

• Natjecanje: Kup Hrvatske/Ekipno prvenstvo Hrvatske za juniorke
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 19.-20.9.2020.