Ostalo

Obavijest o klupskoj stranici i društvenim mrežama

Logo Foto: AK Agram Logo

Ovo je zapravo jedna obavijest za koju nismo mislili da će doći do nje, ali očito ju treba i javno napisati.

S obzirom na jučerašnje događaje u komentarima jedne fotografije (a to je samo "kap koja je prelila čašu") očito je došao trenutak da neke stvari razjasnimo koje su zapravo vrlo očite, ali ne svima.

Prvo i osnovno - stranica Atletskog kluba Agram namijenjena je članovima, simpatizerima, prijateljima kluba, ali na koncu i svim ljudima dobre volje koji vole i prate hrvatsku atletiku.

Ponavljamo još jednom kako ovo nije službena stranica npr. Hrvatskog atletskog saveza i samim time posve je jasno da će neke objave izgledati drugačije pogotovo u smislu nekog doživljaja.

Uvijek ih se trudimo sastaviti što objektivnije, ali realitet je kako svako klupsko glasilo ili njezin pripadnik ima barem malu dozu subjektivnosti u sebi koja se prenese u tekst na stranici ili slici na društvenim mrežama na kojim smo izrazito aktivni s nekim globalnim ciljem informiranje kruga ljudi koji nas prati.

Kroz godine po rastućem broju posjetitelja na stranici, ali i Facebooku, Instagramu itd. očito je kako je to i prepoznato i sveopće prihvaćeno, na koncu zaista se trudimo i puno (ako ne i previše) u tom prostoru uključiti članove ostalih klubova kada su neke reprezentativna događanja u pitanju. Izuzetno nam je drago radi puno pozitivnog što je oko nas i trudit ćemo se biti još bolji, moderniji i inovativniji po tom pitanu.

Ipak, već duže vremena ima onih kojima to ne odgovara, a prate nas. Da ne bi nitko krivo shvatio, radi se o malom uzorku ljudi, svega pojedincima, ali i oni mogu 'remetiti' i nepotrebno opterećivati naš prostor i to zaista traje jedno duže vrijeme. Kulminacija toga viđena je jučer na jednoj slici koja je po nečijem stajalištu imala jednu riječ previše, a epilog svega bilo je prostačko ponašanje na onoj najgoroj, osobnoj razini.

Prije svega, ovim putem iskoristit ćemo priliku i podsjetiti kako je internet jedan poprilično slobodan i raširen prostor.

No za početak, ne morate biti na njemu. Ako već i jeste, ne morate biti na stranicama ili poveznicama koje vam se ne sviđaju, ljute vas, izazivaju vam frustracije, komplekse itd. Vrijedi i za internetske stranice, a pogotovo društvene mreže koje se svode na "like" ili "follow".

I ovim putem molimo te pojedince da ako im ne odgovara sadržaj na stranici - neka iskoriste suprotnu opciju i više ne posjećuju ili prate naše sadržaje. To što ih druge lokacije možda imaju manje nego mi, e to je već iznad nas i problem na koji ne možemo, a pogotovo ne trebamo utjecati.

Uopće je smiješno imati ovakvu objavu, ali do nje je očito moralo doći. Isto tako, kroz godine postojanja na društvenim mrežama uvijek smo se vodili načelom poštivanje potpune slobode govora i izbjegavanje bilo kakve restrikcije u smislu komentiranja. Nažalost, očito je tim određenim demokratskim načelima došao kraj i od ovog trenutka stvari će biti malo drugačije. Svaki komentar koji potiče širenje mržnje i negativne energije imati posljedicu(e).

Konkretno, ili će komentar biti izbrisan ili će toj osobi biti onemogućeno to raditi dalje (barem na našim stranicama - jedno vrijeme ili zauvijek) te ona najizglednija opcija - dogodit će se i jedno i drugo. Konstruktivne rasprave uz dobre dosjetke, pošalice i sl. su uvijek dobrodošle, ali psovanje i spominjanje nečije majke na osobnoj razini i sva takva vrsta primitivizma je trenutak kada ćemo podvući crtu.

I za kraj, budite svjesni jednu stvar. Internet je evoluirao i ima dublji značaj nego prije 10-15 godina te je postao prostor za velik broj ljudi te se i na njemu također događaju neprimjerene stvari. Zato se isto dogodilo i s postojećim zakonima i pravilnicima te takav oblik ponašanja nije nešto što danas prolazi nekažnjeno. Sukladno tome, i mi ćemo tako postupiti jer svatko odgovara za svoje postupke, pa i na internetu.

A 'gadna' stvar kod njega je, jednom kad nešto objaviš, možeš izbrisati, ali nikad nije izgubljeno. Internet sve pamti i ništa 'ne zaboravlja'.

Eto, obično ne pišemo tekstove namijenjene pojedincima, ali oni će se prepoznati i sve napisano je čisto da ne bi bilo poslije "nismo znali". Sad znate.

Ostatku posjetitelja još jednom od srca zahvaljujemo na praćenju i nastavljamo dalje.

Marko Katalinić