Sedamnaest medalja, osam pobjeda i jedan rekord – nikad ljepši i bolji hodački dan na Jarunu

Ivana Renić (desno) ponovno je seniorska prvakinja Hrvatske, a Mateo Ćosić (lijevo) je zlatni kod starijih juniora Foto: AK Agram Ivana Renić (desno) ponovno je seniorska prvakinja Hrvatske, a Mateo Ćosić (lijevo) je zlatni kod starijih juniora

U uvijek ugodnom ambijentu parka Jarun na državnom prvenstvu u cestovnom hodanju nastupilo je 22 atletičara našeg kluba, a sveukupni učinak danas u broju medalja bio je više nego odličan: 8 zlatnih, 6 srebrnih i 3 brončane medalje, što je dodatni pomak u odnosu na prošlogodišnji više nego dobar učinak na istom prvenstvu (6+5+5)!

Ova grana atletike nije šetnja parkom nego je iznimno zahtjevna jer traži dugoprugašku izdržljivost i mentalnu snagu, eksplozivnost trčanja na srednje pruge, a snagu trupa, koordinaciju pokreta i fleksibilnost plesača ili gimnastičara. Stoga s određenim ponosom ističemo sve postignute rezultate, a bilo ih je uistinu mnogo vrlo dobrih i odličnih. Nikad nismo bili ovako uspješni na ovom natjecanju kao ovaj vikend!

Erentov double-double, Renić sigurna, prva medalja za Marić

U utrci na 20 km, Bruno Erent ponovio je prošlogodišnji uspjeh i ostvario pobjedu bez rizika, u utrci bitno sporijeg tempa nego tjedan dana ranije kad je postavio hrvatski rekord u hodanju na 5.000 metara. Bruno se već polako sprema za četvrtak, kad putuje u Španjolsku kako bi sudjelovao na Europskom kupu u hodanju. Ovim novim uspjehom uspio je ponoviti onaj prošlogodišnji kada je također osvajao zlatne medalje u hodanju na stazi i cesti.

Kod seniorki je Ivana Renić isto tako ponovno osvojila zlatnu medalju na 10 km u vremenu 59:14, što je prvi rezultat bolji od 60 minuta ostvaren u ovoj disciplini u Hrvatskoj. Podsjetimo, na istoj stazi je Ivana prije dvije godine postigla normu za svjetsko mlađejuniorsko prvenstvo, ali na distanci 5 km.

Brončanu seniorsku medalju osvojila je Klara Marić (1:06:59) za što zaslužuje posebne čestitke jer zasigurno nije lako tako nešto postići nakon samo nekoliko mjeseci atletskih treninga. Klara je inače vrlo uspješna studentica Veterinarskog fakulteta, a odlične radne navike i interes za atletiku rezultirali su današnjom medaljom.

Klara Marić do prve medalje

Antonela Golobić nažalost nije završila utrku jer je troje sudaca ocijenilo kako u njenoj tehnici postoje neke nepravilnosti. Podsjetimo, prije dva tjedna ona je osvojila seniorsko zlato u hodanju na 5.000 metara bez ijedne opomene, a isto tako bez primjedbi sudaca je postigla u Slovačkoj rezultat 57:16 na 10 km, kao i hrvatski dvoranski rekord u hodanju na 3.000 metara u Mađarskoj te ima ukupno 17 hodačkih nastupa u inozemstvu bez diskvalifikacije.

No, treniranje i natjecanje u sportskom hodanju traži jaku osobnost koja ne posustaje pred teškoćama što vjerujemo da će pokazati i Antonela.

Najbolji mogući povratak Međimorca nakon diskvalifikacije, Ćosić stigao do starijejuniorskog naslova

Najbolji primjer za to je današnji učinak Maksimilijana Međimorca u kadetskoj konkurenciji. Nakon diskvalifikacije prije 2 tjedna u Božjakovini, danas je Maks uvjerljivo i samopouzdano nastupio i osvojio zlatnu medalju rezultatom 15:58, što je prvi kadetski prolazak ciljem na prvenstvima Hrvatske za manje od 16 minuta!

Samo sekundu sporiji od njega bio je Bruno Rožman a njihov zajednički hod prema medaljama bio je impresivan! Nešto sporiji od njih bio je Ivan Gašpar (17:50), ali je to ipak poboljšanje osobnog rekorda za 5 sekundi, što ohrabruje s obzirom na to da je tijekom zime nešto manje trenirao.

Vratimo se utrkama na 10 km gdje su nastupali juniori i mlađi juniori.

U starijoj kategoriji Mateo Ćosić je ostvario svoju veliku želju za osvajanjem zlatne medalje na ovoj klasičnoj juniorskoj distanci (58:20). To mu je i uspjelo, iz četvrtog pokušaja! Naime, u prethodna dva nastupa na prvenstvima Hrvatske na Jarunu bio je diskvalificiran, a prije 3 godine u Krašiću osvojio je srebrnu medalju. Još jedan primjer upornosti koja se isplati.

Ipak, ako će se dodjeljivati posebne klupske nagrade za ustrajnost i hrabrost, među najozbiljnijim kandidatima naći će se zasigurno Julijan Kralj, jer osvojiti srebrnu juniorsku medalju na 10 km uz vrlo malo treninga pravi je pothvat.

Naime, Julijan je inače osvajač mnogobrojnih dugoprugaških medalja, između ostalog i zlata u trčanju na 5 km prošle godine. Danas je zbirku odličja upotpunio već trećom medaljom osvojenom u hodačkim natjecanjima, a sudeći po viđenom nastupu, ima iznimnu volju i upornost te funkcionalne sposobnosti maratonca!

I naš mlađi junior Jurica Stanko pokazao je svoje sportske mogućnosti osvajanjem srebrne medalje uz veliku borbu do posljednjeg kilometra, prošavši ciljem izvrsnim rezultatom 58:47. Kao i seniorke, prvi put su juniori i mlađi juniori hodali u Hrvatskoj 10 km brže od 60 minuta!

Livaković juniorskom naslovu sa staze pridodala i cestovni, mlađekadetski rekord Hartla

U utrci juniorki (5 km) nije bilo neizvjesnosti jer smo imali svojevrsnu reprizu nastupa na stazi od prije 2 tjedna te su Josipa Livaković (31:56) i Jelena Hrga (37:02) ponovno stupile na 1. i 3. poziciju pobjedničkog postolja. Vrijedi istaknuti novu dominantnu predstavu Livaković koja je u ova dva posljednja nastupa na cesti i stazi ostavila zaista vrlo lijep dojam. Nažalost, utrka u kategoriji mlađih juniorki nije održana jer nije bilo prijavljenih djevojaka spremnih odgovoriti zahtjevima natjecanja po strogim pravilima sportskog hodanja.

Josipa Livaković ponovno suverena

No kod kadetkinja slika je bila drugačija i medalja je bilo za samo pola od ukupnog broja natjecateljica.

Zlato je bez poteškoća osvojila Eli Pevec, nakon što je prije 5 dana pokazala kako nije izgubila svoje trkačke sposobnosti odličnim nastupom na 600 metara. Također drugo mjesto nije bilo u pitanju jer je Klara Krenek (19:18) za 27 sekundi popravila osobni rekord.  Neizvjesno do samog kraja bilo je u nadmetanju za brončanu medalju koja je našoj Petri Štefanović "pobjegla" za samo jednu sekundu (20:26), ali je riječ o odličnom nastupu jer je Petra odradila manje od 10 treninga hodanja!

A posebno možemo biti ponosni na nastupe u mlađekadetskim kategorijama na distanci od 2 km. Kod djevojčica zlato je osvojila Franka Franjić (2003. godište), a srebro godinu dana mlađa Rita Rožman, obje u svom prvom hodačkom nastupu. Brončanu medalju ponijela je Bruna Janček, koja je nastupila i godinu dana ranije pa nije bilo upitno hoće li utrku završiti, a isto vrijedi i za petoplasiranu Miu Pecina-Zorko, koja je prije dva tjedna osvojila srebrnu mlađejuniorsku medalju u hodanju na 3.000 metara.

Za kraj ove malo dulje priče ostaje mlađekadetski rekord Krešimira Hartla, (11:43), iako Krešo ima dojam da bi mogao postići i bolje od toga! Naravno i mi želimo da nastavi nizati odlične rezultate. Ivan Vukančić osvojio je srebro (15:19), a Lovro Fulgosi nije uspio završiti utrku, ali bez nastupa ove dvojice hrabrih dječaka iz našeg kluba ne bi bila održana utrka te Krešo njima treba zahvaliti što su mu omogućili upisivanje na listu državnih mlađekadetskih rekordera!

Velike čestitke svim našim hodačima i hodačicama na postignutim rezultatima i svim tim silnim osvojenim medaljama čime su okrunili našu dominaciju na ovom održanom natjecanju! Bravo, za svaku pohvalu!

• Natjecanje: Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u cestovnom hodanju
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 10.5.2015.