PPH u krosu za kraj uspješne sezone

Do kraja ove, za naš klub do sada najuspješnije sezone, preostalo je još jedno natjecanje – pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu. Natjecanje će se održati 26. studenog u Vrbovcu, a trkači i trkačice našeg kluba već su započeli s pripremama kako bi što bolje nastupili na krosu i vratili se kući sa što više medalja!

Prošle godine smo bili najuspješniji klub na prvenstvu osvojivši ukupno 7 medalja. Više o tome možete se prisjetiti na

.

Općenito o krosu

Kros (eng. cross country) je atletsko natjecanje u kojem se trkači natječu u prirodi, najčešće na travnatim ili zemljanim površinama, a budući da se krosevi uglavnom održavaju u zimskim mjesecima, nerijetko se trči i po snijegu. Tokom utrke trkači savladavaju prirodne prepreke poput potoka i balvana, a posebno su zanimljive kros utrke koje se održavaju na valovitim terenima s mnoštvom kratkih uzbrdica i nizbrdica. Stoga trkači moraju posebno trenirati kako bi se što bolje pripremili za trčanje u ovakvim uvjetima.

Duljine kros staza variraju ovisno o uzrastu, najmlađi trče oko 800m dok seniori trče utrke do 12km. Kros utrke su najčešće kružne, a preporučuje se da krug bude duljine od 1000 do 2000m, ovisno kolika je duljina same utrke. Staza bi trebala biti ograđena plastičnim trakama i širine najmanje 5m kako bi svi trkači imali mjesta za trčanje i preticanje. Potreban je i široki startni prostor kako ne bi došlo do naguravanja na startu, a u cilju bi se trebao napraviti „lijevak“ kako bi se spriječilo pretjecanje nakon prelaska ciljne crte.

Kros natjecanja bila su sastavni dio programa Olimpijskih igara od 1904. do 1924. godine, a postoji inicijativa za povratak u olimpijski program. Svjetska i europska prvenstva u krosu se održavaju svake godine - svjetsko na proljeće (u ožujku), a europska zimi (u prosincu). Kao i u dugoprugaškim utrkama na stazi, i u krosu su najuspješniji trkači iz Afrike, a najuspješniji kros trkač svih vremena je Kenenisa Bekele, svjetski rekorder na 5000m i 10000m, koji je bio svjetski prvak u krosu rekordnih 10 puta! Na europskim prvenstvima najuspješniji je Ukrajinac Serhiy Lebid koji je slavio 9 puta. Svjetsko prvenstvo u krosu osvajala je i Paula Radcliffe, svjetska rekorderka u maratonu.

Ovogodišnje prvenstvo Hrvatske u krosu trebalo bi biti ujedno i izborna utrka za nastup na Europskom prvenstvu u krosu koje će se održati 11. prosinca u Velenju (Slo). Nadamo se da će veliki broj naših članova izboriti nastup na tom velikom natjecanju!