Penezić i Orešković doprvaci Hrvatske u višebojima

Sjajno izdanje Oreškovića kod limača Foto: AK Agram Sjajno izdanje Oreškovića kod limača

Uz srebrnog Brunu Penezića u konkurenciji kadeta i srebrnog Marka Oreškovića u konkurenciji limača, nastupali su još Klara Blažević, Marta Bošnjak (mlađe kadetkinje), Antonio Frančić (mlađi kadeti), Lovro Fulgosi (limači) i Ema Glas (kadetkinje).

Kadeti su imali šestoboj, a u njemu je vrlo dobro nastupio Bruno Penezić koji je ostvario čak 4 (od 6) pobjeda u svojim disciplinama, ali u osvajanju zlatne medalje spriječila ga je nezgoda na preponama gdje je u konačnici izgubio prevelik broj bodova. No i u toj situaciji smo na djelu mogli vidjeti jednog mladog sportaša kod kojeg nema odustajanja i predaje.

Na 60m je istrčao 7.34, dalj odmah u prvom skoku skočio 6.38, na kugli u trećoj seriji bacio 6.38 i osvojio sva tri prva mjesta. Drugi dan je na 100m prepone istrčao za 19.56, na visu je preskočio 167cm i ostat će malo žal za još većim visinama na kojima su presudile nijanse, a lijep zaključak dobrog nastupa donijela je utrka na 800m gdje je Bruno vodio većinu utrke i s tom pozicijom završio spomenutu dionicu istrčavši ju za 2:10,89. Sveukupni broj osvojenih bodova je 3524.

Limači su se natjecali tijekom drugog dana. Marko Orešković je bio najbolji na 200m s 28.35 dok je Lovro Fulgosi u istoj skupini bio drugoplasirani s 30.67 Zatim je usljedio jedno nelogično izdanje skoka u dalj. Naime, jedna skupina je skakala na prvom skakalištu, a druga skupina na drugom skakalištu. Ne bi u cijeloj priči bio problem da se tim potezom pogodovalo jednoj skupini koja je imala jači vjetar u leđa, a pretpostavljate druga - u prsa. U ovim višebojima, nijanse presuđuju, a ovo je bila jedna od tih, nepotreban potez.

Marko je skočio 4.42 (-2.3), a Lovro 4.22 (-1.6). Posljednja disciplina kod limača bila je bacanje vortexa gdje je Marko najdalje bacio vortex do 35.34, a Lovrin je letio još dalje (41.40).

Kad se sve zbrojilo i oduzelo, Marku je pripala srebrna medalja s osvojenih 806 bodova, a Lovri osvojeno 5. mjesto (695 bodova).

Mlađi kadeti i kadetkinje prema pravilima imaju pet disciplina. Antonio Frančić je sveukupno osvojio 1546 bodova kao sedmoplasirani, a u ženskoj konkurenciji Klara Blažević je bila četvrtoplasirana (2307 bodova), a Marta Bošnjak petoplasirana (2054 bodova).

Antonio je 60m istrčao za 8.72, dalj skočio 4.52, vortex bacio 36.25, 80m prepone prešao za 14.48 i na kraju na 600m vodio dok nije imao malu nezgodu (koja je dobro završila) s upadanjem u rupu kraj prve staze, na kraju je u cilj ušao s 1:57,52.

Klarin i Martin put do spomenutih plasmana je sljedeći - Klara je pobijedila na 60m s 8.65, Marta je istrčala 9.01. Na dalju je bilo vrlo izjednačeno, Klara je najdalje skočila 4.45, a Marta 4.39 (osobni rekord). Vortex je Klari donio najdalji hitac od 31.66, a Marti od 23.32. Drugi dan ponudio je još manje posla, na 80 prepone Klara je u cilj ušla s 15.35 dok je Marta bila još brža s 15.03.

Na 600m nisu (sva sreća) naišli na problem kao Antonio, Klara je bila drugoplasirana s 1:50,21, a Marti je pripalo 7. mjesto s 1:56,29.

Ema Glas je u šestoboju kadetkinja na kraju zauzela 7. mjesto u konkurenciji od njih 14 osvojivši 3184 bodova. Dionicu dugačku 60m je istrčala za 8.91, dalj je skočila 4.68, a kuglu bacila najdalje do 6.78. Drugi dan je donio bolje plasmane zahvaljujući boljim rezultatima. Na 100m prepone je u cilj ušla s točno 18 sekundi čime je malo popravila svoj najbolji ovosezonski rezultat, ali ima tu još prostora za napredak.

Definitivno najbolji trenutak vidjeli smo na visu gdje je zaista sjajno skakala i na koncu preskočila 161cm te tako postavila svoj osobni rekord! Vrijedi i spomenuti dobar pokušaj na 164cm. Posljednju disciplinu, 600m, solidno je istrčala, 1:56,33 je vrijeme kojim je ušla u cilj.

Natjecanje u višeboju za svakog i trebalo je u ova dva dana završiti niz različitih disciplina. Čestitamo svim našim višebojcima na uspješno završenim disciplinama i samim time ostvarenim plasmanima odnosno rezultatima. Bravo!

• Natjecanje: Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u višebojima
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 17.-18.5.2014.