Kadeti i kadetkinje u kvalifikacijama Ekipnog prvenstva Hrvatske odškrinuli vrata finala

Bruno Penezić najuspješniji je (naš) pojedinac natjecanja Foto: AK Agram Bruno Penezić najuspješniji je (naš) pojedinac natjecanja

U kvalifikacijama se prema tablicama Hrvatskog atletskog saveza bodovao najbolji pojedinac svakog kluba prema svom ostvarenom rezultatu. Naši kadeti su u ovoj regiji bili najbolji sa sveukupno osvojenih 4117 bodova dok su kadetkinje slijedile primjer s još više osvojenih bodova - 4375!

Što se vremenskih uvjeta tiče, nije bilo prehladno, ali jak vjetar mnogim trkačima danas nije pomogao kao ni kiša koja je povremeno prijetila, ali ipak na kraju se 'strpjela' do kraja natjecanja.

Kadetkinje - 1. mjesto, 4375 bodova

Karla Puljko na 100m nije imala sreće sa svojom skupinom gdje je puhao najjači vjetar u prsa (3.3!), radi toga je danas i propustila osvojiti 1. mjesto (prvoplasirana je trčala u skupini sa -0.2 vjetrom). No i ovako je stigla u cilj kao sveukupno drugoplasirana u vremenu 13.51 i osvojenih 507 bodova. Uz nju su u ovoj disciplini trčali Ariana Baronica (10. mjesto - 14.48) i Anamarija Buljan (17. mjesto - 14.75).

Na 300m je također Karla bila naša najbrža trkačica, njezinih 44.78 vrijedilo je 479 bodova. Inače je njime osvojila 3. mjesto, bila je to utrka u kojoj je pokazala kako u budućnosti možemo očekivati još bolje rezultate. Priključila joj se i Ariana s još boljim plasmanom nego na stotki, 5. mjesto i istrčanih 45.70.

Pia Ocvirk je manirom prave rutinerke riješila utrku na 600m, pobijedila je ušavši u cilj s 1:42,35. Ne sumnjamo kako novu dobru predstavu možemo očekivati i u potencijalnom finalu. Sama jučerašnja utrka se odlučivala u finišu, a tu je teško pobijediti Piu. Svojim nastupom osvojila je 583 boda. Osim nje, šestoplasirana je bila Vita Borković (1:54,34) dok je najmlađa natjecateljica ove utrke Lea Glas zauzela 12. mjesto s 1:56,92.

Najduža utrka kadetkinja na ovom natjecanju je 1500m, a tu smo imali još jednu uvjerljivu pobjednicu u liku Katarine Vukančić! Daleko ispred ostalih konkurentica ušla je u cilj s vremenom 5:04,77 (456 bodova). Bit će zanimljivo za vidjeti utrku u finalu, hoće li se trčati i tražiti još brži ritam ili rješavati sve u posljednjih 100-200m.

Josipa Livaković je osvojila 3. mjesto (5:29,75), novi nastup možemo očekivati ove nedjelje, ali u jednoj hodačkoj disciplini. Lora Pevec je sveukupno bila 9., 5:57,46 je njezin istrčani rezultat. Ne zaboravljamo ni Maju Zečević, istrčanih 6:11,52 u ovim kvalifikacijama vrijedi 12. mjesta.

Na 100m prepone Ema Glas nije uspjela pronaći svoj pravi ritam, a u tome sigurno nije pomoglo puhanje vjetra u prsa čak -4.4. U cilj je ušla s 18.68 te tako došla do 7. mjesta i 202 boda. Zato je još uspješnija i bolja bila malo kasnije na skoku u dalj, u drugoj seriji je s 4.64 pozicionirala se na 6. mjestu i tako osvojila 465 bodova.

Nije Ema bila jedini naš predstavnik. Evita Prtenjača i Hanna Alagić trčale su 20.11 odnosno 20.35 i zauzele 12. i 13. mjesto. Skok u dalj donio je nastupe još dvije naše atletičarke, Matea Budiščak je s 4.28 zauzela 10. mjesto dok je jedna od najmlađih danas, Marta Bošnjak, skočila 3.87 i osvojila 16. mjesto.

Karla Kovačić je vrlo dobro nastupila na skoku u vis i pobijedila uvjerljivo preskočivši 158cm! To je za 3 centimetara bolje naspram subotnjeg Mitinga otvorenja sezone, a spomenuti rezultat donio nam je čak 688 bodova. Nije to sve bilo od nje, gledali smo je u dvostrukoj ulozi danas, bacala je još i koplje gdje je njezinih 22.92 vrijedilo 166 bodova.

Na visu smo još gledali Lorenu Džuzdanović koja nažalost nije mogla nastupati na svim visinama radi obaveza na posljednjoj izmjeni ženske 4x100m štafete, a kada je spomenuta disciplina završila, natjecanje je već bilo na samom kraju. Ranije je još sa svojim nastupom završila Hanna Alagić preskočivši 120cm.

Barbara Geld je nastavila svoj ovogodišnji stopostotni niz pobjeda na bacanju kugle u konkurenciji kadetkinja! Novu pobjedu je ostvarila s hicem od točno 12.50 čim je 442 bodova osvojila. Naravno, nadamo se nastavku spomenutog niza do kraja godine pa samim time i u potencijalnom finalu. Okušala se i na koplju gdje je najdalje bacila 20.06. Kuglu je bacala mlađa kadetkinja (inače i dvoranska prvakinja u ovoj dobnoj kategoriji) Marija Balenović i s bačenih 10.44 osvojila 5. mjesto.

Kod štafeta je Agram I štafeta (Ema Glas, Matea Budiščak, Ariana Baronica i Karla Puljko) zauzela 7. mjesto istrčavši 55.34. Desetoplasirana je bila Agram II štafeta u sastavu Anamarija Buljan, Evita Prtenjača, Hanna Alagić i Lorena Džuzdanović. Zajedno su istrčale 57.50.

Kadeti - 1. mjesto, 4117 bodova

Bruno Penezić dominirao je u disciplinama 100m i skok u dalj. Ni njega i njegove preostale konkurente nije poštedio vjetar u prsa (-2.6), ali Brunu to nije smetalo da uvjerljivo pobjedi u spomenutim disciplinama!

Na stotki je biio jedini trkač koji je uspio istrčati utrku bržu od 12 sekundi, u cilj je ušao s 11.76 (596 bodova)! Skok u dalj donio je svojevrsno 'traženje', ali i takav je bio znatno bolji od ostalih. Jedini je skočio preko 6 metara (6.14) i s 551 bodom promovirao se u najuspješnijeg atletičara natjecanja. No nema sumnje kako će Bruno u natjecanjima koja slijede biti još brži i bolji.

Osim njega, u spomenutim disciplinama gledali smo Viktora Kljaića (100m, 6. mjesto - 12.96), Josipa Šuflaja (100m, 11. mjesto - 13.24), Luku Godu (100m, 12. mjesto - 13.26), Marija Zebu (100m, 15. mjesto - 13.52), Gordana Beljića (dalj, 5. mjesto - 5.33) i Lovru Vlahovića (dalj, 6. mjesto - 5.17).

Posljednju spomentu dvojicu gledali smo još ranije na 100m prepone gdje su još bolje plasmane ostvarili. Gordan je osvojio 3. mjesto istrčavši 17.17 što je vrijedilo 170 bodova, a Lovro je u cilj ušao odmah iza njega s 17.37 te se tako pozicionirao na 4. mjestu.

Pobjedničku dionicu dugačku 300m istrčao je upravo naš Sven Cepuš! Jedini je uspio istrčati utrku ispod 40 sekundi, ciljem je prošao u vremenu 39.50 i tako našem bodovnom kontu pridodao 498 bodova. Josip Šuflaj je bio šestoplasirani s 41.39, Josip Hrelec osmoplasirani s 42.19 i jedan od najmlađih sudionika, Antonio Frančić, istrčao je 46.08 (12. mjesto).

Na 800m nastupao je Zlatko Kožuhar i vrlo dobro se snašao u disciplini koju ne trči često, ali Ekipno prvenstvo Hrvatske ponekad zahtjeva prilagodbe za svoj klub kako bi se ostvario što bolji rezultat. Upravo je taj cilj na kraju i ostvaren, Zlatko je pobijedio s 2:07,92 i osvojio 482 bodova. U finalu ga čeka još jača konkurencija i trebat će biti spreman za još brži rezultat, ali ne sumnjamo u njega.

Najmlađi, ali definitivno ne i najsporiji bio je Jurica Mučoli, 2:22,90 je njegovo vrijeme, a 5. mjesto njegov plasman. Radi se tek o mlađem kadetu pred kojim ima još puno vremena. U slučaju ovog natjecanja, još dvije godine.

Nikola Klarić taktički je i pametno istrčao 3000m za još jednu pobjedu kod kadeta! Točnije, radi se o 10:05,86, a time je osvojio 319 bodova. Bliži se i trenutak kad bi mogli uskoro vidjeti ovu dionicu istrčanu za brže od 10 minuta....

Pridružio mu se i novopečeni hodač u liku Brune Rožmana. Njegov plasman je 6. mjesto, a istrčano vrijeme 11:21,39. Tri predstavnika imali smo na skoku u vis. Najuspješnijim se pokazao Josip Hrelec, preskočio je 155cm i zauzeo 7. mjesto. Odmah iza njega plasirao se Luka Goda sa 5cm slabijim rezultatom. Martin Matković je 10. sa 145cm, a najmlađi iz našeg 'kvarteta', Vito Šola, zauzeo je 15. mjesto preskočivši 130cm.

Bacanja su također donijela niz dobrih rezultata. Najviše se istaknuo Karlo Bertina, najbolji od naših na bacanju kugle (4kg) i bacanju koplja (600g). Kuglu je najdalje bacio do 12.68 i time zauzeo 3. mjesto, a još bolji bio je na koplju kao drugoplasirani s bačenih 42.76 što mu je ujedno i novi osobni rekord!

Koplje je bacao i Luka Dubajić, a s 25.46 pripalo mu je 7. mjesto. Na kugli smo još gledali Tomislava Blekića koji je s bačenih 11.23 osvojio 8. mjesto, a devetoplasirani je bio Viktor Veić bacivši 10.91.

Prijavljenih štafeta bilo je nešto manje nego kod kadetkinja tako da se trčala samo jedna skupina. Viktor Kljaić, Josip Šuflaj, Mario Zeba i Bruno Penezić bili su Agram I i osvojili su 2. mjesto istrčavši 48.66. Za Agram II trčali su Antonio Frančić, Sven Cepuš, Gordan Beljić i Lovro Vlahović. Njihovih 50.12 donijelo im je 4. mjesto.

Čestitamo našim kadetkinjama i kadetima na postignutim pojedinačnim, ali još bitnije, ekipnim rezultatima! Sada preostaje pričekati službenu objavu Hrvatskog atletskog saveza nakon čega ćemo se javiti s još više informacija.

• Natjecanje: Ekipno prvenstvo Hrvatske za kadete i kadetkinje, kvalifikacije
  • Mjesto: Varaždin
  • Datum: 7.5.2014.