Kadeti i kadetkinje pobjednici u kvalifikacijama Ekipnog prvenstva Hrvatske, čekaju potvrdu finala

Najuvjerljiviji pojedinac natjecanja - Nikola Klarić Foto: AK Agram Najuvjerljiviji pojedinac natjecanja - Nikola Klarić

U Varaždinu su u kvalifikacijama Ekipnog prvenstva Hrvatske kadeti i kadetkinje praktički osigurali prolaz u završnicu natjecanja. Sustav bodovanja je prema tablicama Hrvatskog atletskog saveza, najbolji pojedinac svakog kluba vrednuje se prema svom ostvarenom rezultatu.

Naši kadeti u ovoj regiji bili su najbolji sa sveukupno osvojenih 3802 bodova, a kadetkinje još uvjerljivije s 4442 bodova! Vremenski uvjeti su bili izuzetno korektni uz standardno neugodan vjetar u prsa trkačima.

Kvalifikacije se održavaju diljem Hrvatske u 4 regije - Varaždin, Rijeka, Split i Osijek. Nakon što završe sva natjecanja rezultati će se zbrojiti i objavljuje se sveukupni poredak, odnosno klubovi finalisti. S obzirom na ostvaren broj bodova i pobjede, potvrda prolaska u finale trebala biti samo formalnost!

Kadetkinje, 1. mjesto - 4442 bodova

Karla Puljko bila je naša najbolja stometrašica istrčavši 13.27 što je vrijedilo osvojenog 2. mjesta i još bitnije, 554 bodova. Tik do nje pozicionirala se dvije godine mlađa Ema Vukadin istrčavši za nju odličnih 13.49, a blizu je bila i Petra Majetić kao petoplasirana s 13.56. Jedna od najmlađih na ovom natjecanju općenito, a i disciplini 100m općenito bila je Beata Bujdo (2003. godište), a njezin rezultat je 14.63 i zauzeo 19. mjesto. Vjetar je ovisno o skupinama puhao u prsa od -1.5 do -2.1.

Na 300m Karla je ponovila svoj plasman u utrci koju je istrčala za 44.54 (492 bodova), a naša najbrža nakon nje ponovno je bila Ema koja je ovu dionicu istrčala za 45.57. Desetoplasirana je bila Hana Ostojić (46.07), a na 12. mjestu blizu povratnica u naše redove, Leonarda Farkaš (46.84).

Petra je nakon završenih 100m odmah se brzo vratila disciplini u kojoj je paralelno nastupala, skok u dalj. U posljednjoj seriji skočila je 4.95 (+3.1) i s osvojenih 539 bodova pobijedila u ovoj regionalnoj skupini! Nakon nje slijedi na 2. mjestu Jana Harapin sa skokom od 4.88 (nešto blaži vjetar u leđa, +1.8).

Zatim je uslijedila sjajna solo utrka Eli Pevec koja je ostavila odličan dojam u utrci na 600m. Od početka je bila u svom ritmu i ostavila je ostatak konkurencije daleko iza sebe u utrci bržoj od 100 sekundi! U cilj je ušla s 1:39,38, vrijeme vrijedno 646 bodova. Uz to, rezultat jasno pokazuje kako naša inače sjajna hodačica je barem jednako dobra trkačica. Dobra utrka je i iza Borne Mohač, trećeplasirane s 1:49,39. Skupinu prije njih nastupala je Josipa Molnar i s 1:52,55 sveukupno osigurala 8. poziciju.

Bez konkurencije - Eli Pevec

Najduža utrka u programu ovog natjecanja kod kadetkinja je ona na 1500m gdje je najbrža od naših bila Lea Glas. U dobro raspoređenom tempu i utrci stigla je u cilj s 5:36,42 čime je osvojila 3. mjesto i donijela svojoj ekipi 257 bodova dok je godinu dana mlađa Ana Petrović završila utrku odmah iza nje s 5:37,56. Laura Kutlić je zauzela 7. mjesto (5:48,29), a Marta Ivkić i Lara Kovač bile su 10. odnosno 12. s 6:03,12 i 6:19,98.

Na 100m prepone najbrža od naših bila je Marta Bošnjak kao šestoplasirana u vremenu 17.90 (269 bodova). Zatim slijedi Evita Prtenjača na 7. mjestu (18.27) i Lara Halapir kao 11. (19.58).

Zato je Marta briljirala na skoku u vis gdje je (podsjećamo, radi se o još uvijek mlađoj kadetkinji 2002. godište) preskočila 150cm (609 bodova) i uz to pobijedila! Prvi nastup i odmah odličan rezultat za nju, poslužit će kao poticaj za dalje. Isto je uspjelo Dariji Razum, samo u više pokušaja, zato je plasman nešto slabiji (3. mjesto), iako i dalje visok. Hanna Alagić nije razočarala, preskočila je 145m i zauzela 4. mjesto dok je Lea Babić nastavila taj niz dobrih nastupa naših visašica preskočivši 135cm, danas vrijedno 8. mjesta.

Dobar ženski skok u vis

U bacanju kugle (3kg) do pobjede je stigla Marija Balenović s hicem od 12.49 (422 bodova), a uz nju se dodatno popravila Josipa Jambrek kao četvrtoplasirana s 10.66. Patricia Jukić lijepo je nastupila u bacanju koplja, djevojčica tek 2002. godište je s 28.28 bila trećeplasirana, a ekipi je donijela 243 bodova. Ovdje je nastupila i Marija, a koplje je najdalje sletjelo do 19.30 (8. mjesto). Preponašica Evita je sa 16,68 zauzela 10. mjesto.

Na 4x100m smo imali dvije štafete, ali samo jedna je uspjela ostvariti rezultat. Agram II (Beata Bujdo, Leonarda Farkaš, Evita Prtenjača i Marta Bošnjak) štafeta istrčala je 55.24 i tako osigurala i nadoknadila izostanak bodova (411) koja je uslijedila diskvalifikacijom našeg prvog sastava (Hana Ostojić, Jana Harapin, Karla Puljko i Petra Majetić).

Šteta, djevojke su bile prvoplasirane, a procjena je kako je diskvalifikacija bila neopravdana i netočna, ali pritom ipak uvažavamo činjenicu da prvo treba napraviti sve da se ne dođe do diskutabilne situacije. Uostalom, na kraju nas ni to nije spriječilo da ovdje budemo 1. u regiji i ostalo je prostora za napredak.

Kadeti, 1. mjesto - 3802 bodova

Na 100m od 4. do 6. mjesta poredali su se Damjan Šoštar, Walter Smajlović i Mihael Fitz. Damjan je istrčao 12.59, Walter 12.82, a Mihael 13.07. Uz njih je ovdje trčao Luka Dubajić, inače dvoranski mlađekadetski prvak Hrvatske. Istrčavši 13.40, zaslužio je 8. mjesto. Vjetar je sprinterima u prsa puhao od -2.0 do -2.8, ovisno o skupinama.

Damjan je još bolji bio na dalju gdje je osvojio 3. mjesto s 5.33, a u finalu će trebati još bolji skok jer je šteta gubiti plasmane na par centimetara razlike. Lovro Obajdin je skočio skoro 5 metara (4.98) i bio sedmoplasirani, a Leon Benković kao 10. je skočio 4.64.

Waltera smo u još boljem izdanju vidjeli na 300m gdje je utrku završio po prvi puta u životu ispod 40 sekundi, točnije, vrijeme iznosi 39.23. To je vrijedno 514 bodova. Uz njega su još ovdje trčali Maksimilijan Međimorec (5. mjesto - 40.15), Velimir Šimag (6. mjesto - 40.91) , Antonio Frančić (7. mjesto - 41.79) i Mihael Fitz (9. mjesto - 42.99).

Smajlović je nadmašio rezultat iz 2013.

Kadeti u sustavu ovog natjecanja za razliku od kadetkinja ne trče 600 nego 800 metara. Najbolji od naših bio je Andrija Palička (2:17,93) na 3. mjestu! Time je osvojio 319 bodova, a od 7. do 9. mjesta plasmani pripadaju Leonu Juriću (2:28,48), Ivanu Vukančiću (2:29,65) i Roku Nikoliću Malori (2:30,89).

Od svih disciplina i od svih natjecatelja bez lažne skromnosti bi rekli kako je Nikola Klarić bio najveći favorit za pobjedu u nekoj disciplini, u ovom slučaju 3000m. Suvereno, sigurno i mirno, recept je kojim se 'prošetao' do 9:39,86 i tako pobjednički završio utrku i osvojio 411 bodova. Nije bio jedini naš član ovdje, Josip Josipović je završio 3000m za 12:43,73 čime se pozicionirao na 7. mjesto.

Antonio Frančić na 100m prepone se pozicionirao na 4. mjestu u vremenu 15.93 čime je osvojio 286 bodova. Trčali su još i Lovro Obajdin (8. mjesto - 17.33) i Maksimilijan Međimorec (10. mjesto - 17. 57).

Skok u vis donio je vrlo dobar nastup Brune Koščice, još uvijek mlađeg kadeta. Počeo je sa 130cm i sve preskakao iz prve, pa čak i osobni rekord od 155cm! Osvojio je 3. mjesto i 408 bodova. Sljedeća visina od 160cm ovaj puta je bilo malo previsoka, ali i to ga kad-tad čeka. Nešto iskusniji Martin Matković ovaj puta je skočio 150cm (8. mjesto), na većim visinama ga je malo i zasmetala malena ozljeda zadobivena prilikom zagrijavanja.

Mlađi je bio bolji od starijeg (ovaj puta), Bruno Košcica ispred Martina Matkovića

U bacanju kugle Karlo Bertina je osvojio 2. mjesto s 13.57, a nakon njega slijede Viktor Veić s 12.98 i Tomislav Blekić 11.64. Njima su pripala 3. i 4. mjesta. Nešto slabije od očekivanog Karlo je nastupio u bacanju koplja (40.58) gdje mu je pripalo 3. mjesto, ali priliku za popravak imat će vjerujemo, u finalu.

Viktor i Tomislav rjeđe prakticiraju ovu disciplini, ali šteta je ne iskoristiti priliku. Potonji je bio malo bolji s 31.53 i 4. mjestom dok je Veić završio s hicem od 28.99 na 5. mjestu.

Svoj program mladi Agrameri zaključili su u disciplini 4x100m gdje je Agram II pomalo iznenađujuće bio brži od Agrama I. Maksimilijan Međimorec, Velimir Šimag, Lovro Obajdin i Damjan Šoštar sveukupno su istrčali 49.74 i tako bili trećeplasirani, a Mihael Fitz, Antonio Frančić, Luka Dubajić i Walter Smajlović slijede nakon njih sa 50.06.

U svakom slučaju i ovdje ima prostora za brži rezultat kad se složi najbrža štafeta.

Čestitamo našim kadetkinjama i kadetima na postignutim pojedinačnim, ali još bitnije, ekipnim rezultatima! Sada preostaje pričekati službenu objavu Hrvatskog atletskog saveza nakon čega ćemo se ponovno oglasiti putem naše stranice.

• Natjecanje: Ekipno prvenstvo Hrvatske za kadete i kadetkinje, kvalifikacije
  • Mjesto: Varaždin
  • Datum: 5.5.2015.