Drugi dan 3. kola HALS-a ponovno donio sjajne rezultate i ispunjene norme

Hrvoje Čukman i Dora Filipović osigurali put u Baku na Europske kvalifikacije za OI Mladih Foto: AK Agram Hrvoje Čukman i Dora Filipović osigurali put u Baku na Europske kvalifikacije za OI Mladih

Mogli smo slobodno za 3. kolo starijih kategorija HALS-a iskopirati i ponoviti jučerašnji naslov s mlađih kategorija. Danas su nastupale dobne kategorije od starijih kadeta i kadetkinja do seniora i seniorki.

U ekipnom poretku starije kadetkinje su petoplasirane (51 bod), stariji kadeti drugoplasirani (115,5 bodova), mlađe juniorke i juniori trećeplasirane odnosno trećeplasirani (72 boda/102 boda), seniorke osmoplasirane (37 bodova) i seniori su najbolji s osvojenih 165 bodova.

Penezić najavio 'lov' na Čančara

Karla Puljko se na 60m u najjačoj skupini osim sa svojim konkurenticama borila i s vjetrom u prsa (-1.1), a na kraju joj je sveukupno pripalo 4. mjesto s istrčanih 8.24. Radi se o značajnom poboljšanju osobnog rekorda naspram prijašnjeg od 8.47 Uz nju su trčale i Evita Prtenjača te Anamarija Buljan. Evita je zauzela 20. mjesto (8.94), a Anamarija 23. mjesto (9.01). Potonja je na skoku u dalj ostvarila još bolji plasman, 4.31 je vrijedilo 12. mjesta. Ovdje je nastupala i Matea Budiščak koja je skočila 4.21 i osvojila 14. mjesto.

Na 1000m smo gledali Vitu Borković i Maju Zečević. Vita je u cilj utrčala s vremenom 3:27,55 i tako došla do 8. mjesta. Godinu dana mlađa Maja je ušla malo kasnije u cilj, 3:40,43 je njezino vrijeme kojim je osvojila 12. mjesto.

Barbara Geld je u bacanju kugle napravila još jedan korak naprijed u svojoj karijeri prebacivši 13 metara točnije 13.34! Ne treba ni spominjati kako je spomenuti rezultat bio više nego dovoljan za uvjerljivu pobjedu.

U disciplini 60m ponovno je oduševio Bruno Penezić s istrčanih 7.26 (-0.2) i novom uvjerljivom pobjedom. Ovime je Bruno najavio 'napad' na Petra Čančara i njegov prošlogodišnji rekord od 7.15. Podsjetimo, jedan rekord je Bruno ove godine postavio (kadetski 60m u dvorani - 7.18), ne sumnjamo kako će biti motiviran da isto napravi i na otvorenom. Osim njega su trčali Lovro Vlahović (7.99 - 9. mjesto), Luka Goda (8.13 - 14. mjesto) i Josip Hrelec (8.15 - 15. mjesto).

Zlatko Kožuhar je isto vrlo dobro nastupio na utrci dugačkoj 1000m i uvjerljivo pobijedio s vremenom 2:41,04. Lijepa najava za Zlatka i Brunu uoči četvrtka i nastupa na mlađejuniorskom Prvenstvu Balkana. Godinu dana mlađi Nikola Klarić je istrčao 2:49,29 i isto tako se kao trećeplasirani nalazi u vrhu poretka ove utrke.

Na skoku u vis Josip Hrelec i Luka Goda uspješno su preskočili 160cm i zauzeli 3. odnosno 4. mjesto. Još bolji nastup nego u srijedu, a nadamo se nastavku trenda u idućim natjecanjima koja slijede. Nešto ranije sa svojim nastupom završio je Lovro Vlahović skočivši 140cm (9. mjesto).

U bacanju diska trećeplasirani je bio Karlo Bertina, njegovih 35.84 bilo je više nego dovoljno za spomenutu poziciju. Za plasman (ili dva) više trebalo je baciti više od metar i pol ili skoro 5 metara. Identično ostvarenje u bacanju kladiva imao je Tomislav Blekić, a ostvario je to zahvaljujući hicu od 33.90.

Filipović izborila Baku i Europske kvalifikacije za OI mladih

Najbolja naša mlađa juniorka na 100m bila je četvrtoplasirana Ana Maria Kisegi istrčavši 13.67 (-1.4) dok su Paula Tumir (13.77) i Iva Šakić (14.05) osvojile 8. mjesto odnosno 12. mjesto. Anu Mariju smo gledali i na 400m, gdje je s 1:02,47 stigla do 6. mjesta, a pridružila joj se devetoplasirana Karla Demir s 1:06,61.

Na dalju su od naših članica skakale Rafaela Ivanović i Lara Jednačak. Nešto bolja je bila Rafaela sa skokom od 4.48 (6. mjesto) dok je Lara imala nešto slabiji dan i sa 8 cm kraćim skokom zauzela 8. mjesto.

Laura Štefanac je disk najdalje bacila do 32.45 i tako zaslužila 2. mjesto. Nije ovo njezina primarna disciplina, ali danas koplja za mlađe juniorke nije bilo na rasporedu.

Nakon duže vremena na atletskoj stazi vidjeli smo Luku Kušinu koji je tako obilježio svoj povratak nakon jedne duže pauze radi ozljede. Danas je nastupao na 100m i s 12.54 zauzeo 9. mjesto. Naravno da može bolje, ali bit će prilike za to i u nekim drugim disciplinama, najbitnije je da se Luka vratio. Edin Mešić je trećeplasirani u kategoriji mlađih juniora na 400m, bio je znatno brži naspram prošle subote, u cilj je ušao s 53.09. Brži je bio i Filip Orlović sa 55.17 radi kojeg mu je pripalo 7. mjesto.

Na 600m najbrži od naših je bio Sven Cepuš s utrkom ispod 90 sekundi tj. 1:28,89 čime je osvojio 5. mjesto. Na 7. i 8. mjestu su bili Filip Svalina i Danijel Zečević s vremenima 1:31,13 i 1:40,72.

Karlo Petković danas je nastupao u dvije discipline, bacanju kugle i koplja. Kuglu je bacio do 13.72 i zauzeo 2. mjesto ispred trećeplasiranog Luke Bulaje (13.48). Ono pravo vidjeli smo na koplju (700g) gdje se Karlo značajno približio 60 metara s vrlo dobrim hicem od 59.72! Osim dobrog rezultata ostvarena je i premoćna pobjeda nad ostatkom konkurencije.

Odličnu, u njenom stilu borbenu utrku istrčala je Dora Filipović na 400m i potvrdila normu za Europske kvalifikacije Olimpijskih igara mladih. U cilj je utrčala s vremenom 56.31, novim osobnim rekordom bržim od prošlih 57.5 na Mitingu otvorenja sezone. Idući nastup slijedi u četvrtak na Prvenstvu Balkana za mlađe juniore i juniorke, osim 400m trebala bi trčati na 100m. Malo je nedostajalo Katarini Ivšac da istrči utrku bržu od minute, u cilj je ušla kao sveukupno osmoplasirana u vremenu 1:00,05.

Na bacanju diska najbolji hitac od Valentine Slobodić iznosio je 37.27 i njime je osvojila 3. mjesto.

Čukman poput Filipović

Zvonimir Topić bio je naš najbrži član na 100m s vremenom koje njega sigurno neće zadovoljiti (11.65) čime je osvojio 11. mjesto. Tik do njega se pozicionirao Mislav Leko s istrčanih 11.77. Marko Blažević je 17. (12.03), a Filip Grčić 20. (12.21).

Mateo Kovačić bio je jedini na 400m koji je trčao 'ispod' 49 sekundi, njegovih 48.96 bilo je nedostižno za ostatak konkurencije, ali je istovremeno lijepo 'povukao' Hrvoja Čukmana koji je kao trećeplasirani ušao tj. pao u cilj s vremenom 49.59 što bi značilo da imamo još jednog putnika na Europske kvalifikacije OI mladih! Dobra vremena u ovom periodu sezone, ali treba sad nastaviti i biti još brži nego danas.

U ovoj disciplini je danas debitirao Juraj Kralj s rezultatom od 51.31, a odmah iza njega u njegovoj skupini ciljem je prošao Mislav Leko s 51.52. Juraju je pripalo 5. mjesto, a Mislavu 7. mjesto. Osmoplasirani je bio Fran Topol s vremenom od 52.08. Na nešto dužoj dionici kasnije je nastupao brat od Juraja Kralja, Julijan. Njemu je pripalo 3. mjesto s istrčanih 2:44,44. Nije bio jedini naš natjecatelj ovdje, Vedran Muhar je istrčao 2:49,25 i osvojio 5. mjesto.

Skok u vis je donio sjajne nastupe prvoplasiranog Paola Lazarića i drugoplasiranog Dominika Grdanjskog. Posebice to vrijedi za Dominika koji je 'eskplodirao' vani na otvorenom gdje je 'popravio' svoj osobni rekord na otvorenom sa 193cm na 206cm! Moglo se to već naslutiti nakon dvoranske sezone kada je preskočio 199cm, a danas je po prvi puta u karijeri prošao i tu magičnu granicu od 2 metra.

Paolo je pružio nastup sličan upravo onom posljednjem dvoranskom i današnji nastup završio s preskočenih 209cm. Također nikad nije bio ovako dobar na otvorenom, dosadašnji osobni rekord je bio točno 2 metra. Malo je nedostajalo na 211cm, ali uz današnji pristup ne sumnjamo da će obojica u idućim natjecanjima koja slijede skakati još više. Kao npr. 216cm, toliko je norma za ovogodišnje Svjetsko juniorsko prvenstvo.

Na troskoku se dobrim skokovima na najbolji mogući način vratio Marko Katalinić, pobjedom i osobnim rekordom od 13.53! Iz serije u seriju (bilo ih je četiri) su suci mjerili sve dalje i dalje skokove, sve je počelo s 12.76 a završilo sa spomenutim rezultatom. Lijepo je skakao i Ante Zuanović koji je također premašio dvoranskih 13 metara, danas je najdalje bilo 13.28 (3. mjesto), a vidjet ćemo koliko će to u idućim natjecanjima ići daleko. Iza njega četvrtoplasirani je bio David Lavrenčak koji je završio s nastupom ranije od predviđenog radi lakših problema s ozljedom, a do tad je najbolji skok bio 12.41.

Demir Kolarević je s kuglom od 6kg danas došao do rezultata od 17.74 i tako se dodatno približio normi za Svjetsko juniorsko prvenstvo. Podsjećamo, Demir je već u prvom ovosezonskom nastupu daleko premašio normu u bacanju diska, ali naravno kako je želja postići normu i u ovoj disciplini. Ne bude li nepredviđenih okolnosti, ne sumnjamo da će u tome uspjeti.

Čestitamo na današnjim ostvarenim normama, rezultatima i plasmanima!

• Natjecanje: Hrvatska atletska liga sjever - 3.kolo, starije kategorije
  • Mjesto: Zagreb
  • Datum: 11.5.2014.