Agramerke sigurno do novog naslova ekipnih seniorskih doprvakinja Hrvatske

Haber Zelanto postigla je najvrijedniji rezultat u našm redovima (400m prepone) Foto: AK Agram Haber Zelanto postigla je najvrijedniji rezultat u našm redovima (400m prepone)

Ekipno prvenstvo Hrvatske za seniorke donijelo nam je ponovno osvajanje 2. mjesta u zbroju bodova sveukupnih disciplina.

On je po kriterijima IAAF-a ovaj puta iznosio 15.524 bodova, a održalo se 19 disciplina.

Povratak Filipović na hrvatske staze

Nakon malo manje od godinu dana na hrvatskim terenima ponovno se pojavila Dora Filipović, oni koji malo pomnije prate rad naše atletičarke, znaju da sada studira u Americi i tek nedavno nam se vratila na odmor u Hrvatsku i evo, odmah nastupala u dvije discipline.

Prvo je stotku istrčala za 12.39 čime je sveukupno zauzela 4. mjesto, dok je 200m ostvaren isti plasman s 25.25. Oba vrlo slična rezultata, i bodovi pokazuju (915/919) isto.

Dora FIlipović

Osim nje, na 100m trčala nam je Ivona Jurišić (13.41), a na 200m Marta Bošnjak (27.07) i Lea Leško (27.97).

Ivona je do osobnog rekorda stigla 20 minuta kasnije na 400m istrčavši 1:02,90, a očekivano je tu bila još brža Wanda Haber Zelanto s rezultatom sezone od 56.14.

Haber Zelanto do najvrjednijeg rezultata natjecanja (za nas)

Time je osvojila 2. mjesto, ali još bolji posao napravila je za sebe i ranije na 400m prepone gdje je istrčala osobni rekord od 1:00,28 čime je ujedno postigla i najkvalitetniji rezultat natjecanja kada su u pitanju naše djevojke po kriterijima Svjetske atletske federacije (1013 bodova)!

Između te dvije discipline gledali smo 800m gdje je do pobjede stigla naša Tajana Židov s 2:14,13, a lijepo joj se priključila Leonarda Farkaš s osobnim rekordom od 2:15,90 i tako su naše cure osvojile 1. i 2. mjesto.

Leonarda je nastavila svoju seriju osobnih rekorda na 800m i možemo zaista biti zadovoljni napretkom koji pokazuje u ovoj disciplini posebice na kratki staž u istoj...

'The Awakening' by Tina Šmid

Na 1500m smo gledali buđenje iz zimsko-proljetnog sna Tine Šmid koja je na 1500m stigla do osobnog rekorda istrčavši 4:44,06! Ove sezone je prisutna malo veća oscilacija (što je za ovu dob zapravo i ništa čudno) naspram prošle, ali ova utrka je samo dokaz da još uvijek može i zna, samo mora biti što više pristupa utrci kao ovoj danas. Ujedno je osvojila i 2. mjesto.

Ovime se vratila u igru za Gyor jer je norma za Europsko mlađejuniorsko prvenstvo samo sekundu i 6 stotinki jača te se nadamo da će samo nastaviti u ovom ritmu.

Tajana je istrčala ovu dionicu za 4:54,57 dok je nedaleko bila Eli Pevec s rezultatom sezone od 4:58,93 i za samo 4 desetinke sporije od osobnog rekorda.

S druge strane, Katarina Vukančić 3000m je istrčala za 10:45,97, a plasmanom odmah iza nje pozicionirala se Ivana Grubišić utrkom brzom 11:20,82. Općenito nije ovo bila nešto posebno brza utrka, neki su to malo bolje iskoristili, neki malo slabije.

Na 5000m smo gledali Mateu Matošević, ali ne u onom stopostotnom izdanju jer dan poslije trči uvijek zahtjevni Plitvički maraton, ali i 18:49,54 bilo je više nego dostatno za osvajanje 2. mjesta. Kao i na 3000m, odmah iza nje slijedi još jedna naša članica, samo je to sada Lucija Šćur, 20:20,35 je njezino vrijeme bilo.

Osim 800m, Leonardu Farkaš gledali smo i na 100m prepone, srećom pa je pauza bila dovoljno dugačka te je naša članica i ovdje stigla do svog osobnog rekorda, zaslužila ga je s 16.57.

Nova pobjeda i osobni za Šrut na zaprekama

Još jednu dobru utrku na 3000m zapreke pružila je Sandra Šrut i prvi puta se 'spustila' ispod 11 minuta, točnije 10:57,03.

Brzinski izgleda sve to bolje i bolje, a tehnički je to čak danas bilo malo i slabije naspram prošle utrke što je još jedan resurs za iduće utrke koje nam se spremaju.

Uz nju su nam tu bile uvijek pouzdane Maja Zečević (14:11,94) i Hana Malović (14:20,65).

Skok u dalj donio nam je novi vrlo dobar nastup za Reu Vusić koja je stigla do 5.57 i osvojenog 3. mjesta. Odmah je to skočila u prvoj seriji, a poslije je tu bilo još dobrih pokušaja, posebno oni koji su nažalost bili neispravni.

Uz nju je skakala Marta Ivkić (5.00) kao i na troskoku (10.12), a tamo je još bolji nastup ostvarila Karla Kovačić sa skokom od 10.92 u posljednjoj seriji.

Karla je skakala u vis i ponovila rezultat otprije 2 tjedna preskočivši 1.50, a za 10cm bila je bolja Marta Bošnjak na diobi 4. mjesta.

Nažalost, na motki nismo imali Laru Jurišu u pravom izdanju koja ima određenih problema s ozljedom, ali napravila je nekoliko skokova iz kraćeg zaleta kako bi preskočila određenu visinu te napravila barem nekakav rezultat i to je ovaj puta bilo 2.40.

No s obzirom na to da nam je tu bila jedina predstavnica, respektiramo da je Lara svoje probleme barem na trenutak stavila na stranu i napravila ono što je u ovom trenu realno.

Štefanac u tercetu bacačkih disciplina najuspješnija na disku

Kuglu, koplje i disk naša glavna uzdanica očekivano je bila Laura Štefanac, te je isto i opravdala. Kugla je letjela do 11.75 u drugoj seriji za 3. mjesto.

Na disku je čak i pobijedila s hicem od 36.84, ovaj puta u trećoj seriji.

Tu nam je još i koplje koje je danas najdalje letjelo do 42.80 i time zauzima još jednu 3. poziciju. Osim nje je tu backup bila Ema Zoia Kostelac (20.88) isto kao i na kladivu s 24.99.

Još dalje je bacila Gabriela Grčević s hicem od 42.16, a još poslije toga je i disk bacila do 21.15.

Neizvjesnosti prije štafete 4x200m zapravo nije ni bilo jer je za poredak od 1. do 3. mjesta sve bilo riješeno u kontekstu toga da je bila prevelika bodovna razlika da bi bilo tko nešto senzacionalno nadoknadio.

Ipak, naš sastav Marta Bošnjak, Leonarda Farkaš, Wanda Haber Zelanto i Dora Filipović pružio je dobru utrku i s 1:44,49 zaslužio 3. mjesto.

Čestitke curama!

• Natjecanje: Ekipno prvenstvo Hrvatske za seniorke